Jak daleko przejedzie auto na rezerwie? Ile kilometrów pokonam, gdy zasięg wyniesie 0 km?
Kiedy na tablicy wskaźników zapali się rezerwa, jest to jasny sygnał dla kierowcy, że powinien udać się na stację paliw i zatankować. Ale co w sytuacji, gdy nie można tego zrobić? Jak daleko samochód przejedzie na rezerwie i ile można przejechać z zasięgiem 0 km?
Spis treści
- Ile kilometrów przejedzie samochód na rezerwie paliwa?
- Jaki dystans przejedzie samochód kiedy komputer pokaże zasięg 0 km?
- Czy jazda na rezerwie szkodzi silnikowi?
Ile kilometrów przejedzie samochód na rezerwie paliwa?
Na takie pytanie trudno odpowiedzieć dokładnie, ponieważ wiele zależy od konkretnego samochodu. Najczęściej producenci ustawiają moment włączenia się kontrolki rezerwy, bazując na zasięgu prognozowanym przez komputer pokładowy.
Zwykle punkt taki ustalony jest przy zasięgu 70-80 km, ale może przekładać się to na zupełnie różne ilości paliwa. Jeśli macie oszczędny samochód, to będzie to wskazywało na jazdę na oparach. Natomiast w przypadku auta bardzo paliwożernego, może oznaczać spory zapas w zbiorniku i zmieniając styl jazdy można przejechać o wiele więcej, niż pierwotnie deklarowane.
Najlepiej sprawdzić to samemu, zerkając przy jakim zasięgu, pojawia się informacja o rezerwie. Warto tą wartość zapamiętać, zwłaszcza, że nie wszystkie samochody pokazują pozostały zasięg na samego wyczerpania paliwa, tylko już wcześniej wyświetlają same kreski.
Powolny skuter blokuje ruch, ale linia jest ciągła – można go wyprzedzić czy nie?
Jaki dystans przejedzie samochód kiedy komputer pokaże zasięg 0 km?
Zaznaczmy przede wszystkim, że nigdy nie powinno się jeździć do momentu, w którym komputer pokładowy pokaże zasięg 0 km. Jest to niekorzystne dla samochodu, o czym za chwilę. Jeśli sytuacja jest awaryjna i nie macie innego wyjścia, to możecie próbować kontynuować jazdę. Zerowy zasięg zawsze podawany jest na wyrost i ma zmotywować kierowcę do jak najszybszego zatankowania.
Tak naprawdę widząc zasięg 0 km, prawdopodobnie będziemy mogli pokonać jeszcze kolejne 20-30 km, zanim paliwo faktycznie się wyczerpie. Powinniśmy wtedy jechać bardzo ostrożnie i delikatnie, wyłączając też klimatyzację i zbędne odbiorniki prądu.
Czy jazda na rezerwie szkodzi silnikowi?
Zalecane jest aby unikać jazdy na rezerwie, głównie z jednego powodu. Na dnie baku gromadzi się osad i zanieczyszczenia, które przy bardzo niskim stanie paliwa są zasysane przez układ paliwowy, co ma na niego niekorzystny wpływ. Zbyt mała ilość paliwa może doprowadzić też do zapowietrzenia układu wtryskowego.
W ekstremalnej sytuacji, kiedy będziemy próbować jechać na samych oparach, możemy także zatrzeć pompę paliwa. Jeśli jednak do tego nie dojdzie i uda nam się uzupełnić wyschnięty bak, nie mamy gwarancji, że samochód znowu zapali. Układ paliwowy może być zbyt zapowietrzony i ryzykujemy awarią próbując go mimo to uruchomić.
Najnowsze
-
Europejska premiera Suzuki e-Vitara
W Mediolanie miała miejsce europejska premiera Suzuki e-Vitara. Jest to pierwszy w 100% elektryczny SUV japońskiej marki. W salonach marki ma pojawić się już w przyszłym roku. -
Ford Ranger – idealny wóz strażacki
-
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
-
Najbardziej srebrna Honda Civic na 25 lecie hybryd w Europie
-
Ferrari i Iveco kolejny raz łączą siły w Formule 1
Zostaw komentarz: