Na desce rozdzielczej pojawiła się kontrolka EPC? Reaguj szybko, bo będziesz mieć problem
Gdyby chcieć zebrać wszystkie skróty, jakie odnoszą się do podzespołów współczesnych samochodów, powstałby sporych rozmiarów słowniczek. Nic dziwnego, że większość z tych skrótowców jest obca kierowcom i mają oni problemy z określeniem źródła ewentualnego problemu, na widok nieznajomej kontrolki. Tak jest na przykład z kontrolką EPC.
Spis treści
- Czym jest EPC i co oznacza?
- Kontrolka EPC – na jaką usterkę wskazuje?
- Jak zareagować, gdy pojawi się kontrolka EPC?
Czym jest EPC i co oznacza?
Skrót EPC rozwija się jako Electronic Power Control i dotyczy on ogólnie układu elektrycznego i elektronicznego samochodu. Kiedy pojawia się kontrolka z takim właśnie napisem, oznacza na problemy właśnie z elektryką lub elektroniką pojazdu.
Komunikat taki nie jest stosowany przez wszystkich producentów i niektórzy zadowalają się dobrze znaną kontrolką „check engine”. Wskazuje ona wtedy na niemal dowolny problem związany z pracą silnika. Kontrolka EPC jest o tyle pomocna, że pozwala wykluczyć problemy natury mechanicznej.
Kontrolka EPC – na jaką usterkę wskazuje?
Niestety, podobnie jak w przypadku kontrolki „check engine”, kontrolka EPC wskazuje na „jakąś” usterkę. Jedynym sposobem, aby przekonać się o co dokładnie chodzi, jest udanie się do serwisu i podłączenie komputera diagnostycznego.
Zmieniasz biegi w aucie po kolei czy czasami pomijasz niektóre? Możesz tak uszkodzić auto
Kontrolka EPC w teorii może świadczyć o dowolnym problemie elektrycznym lub elektronicznym. Biorąc pod uwagę ilość elektroniki we współczesnych samochodach, pole manewru jest naprawdę duże.
Jak zareagować, gdy pojawi się kontrolka EPC?
Podobnie jak „check engine”, kontrolka EPC nie nakazuje zatrzymania pojazdu i nie świadczy o tym, że samochód zaraz odmówi posłuszeństwa. Nie można jednak jej ignorować.
Zapalenie się kontrolki EPC oznacza, że z naszym samochodem jest jakiś problem. Jeśli ją zignorujemy, problem z pewnością nie zniknie, ale może za to się pogłębić, doprowadzając do kosztownej usterki, która unieruchomi nasz pojazd. Lepiej więc nie ryzykować, tylko w miarę możliwości szybko udać się do serwisu na diagnostykę.
Najnowsze
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
Autodromo Nazionale di Monza docenia zazwyczaj tych kierowców, którzy nie boją się wysokich prędkości, podejmują próby wyprzedzania w nielicznych zakrętach i wykorzystują błędy popełnione przez rywali. To właśnie oni, najlepsi z najlepszych, mają szanse stanąć na podium na włoskiej ziemi. Gosia Rdest w ostatnim wyścigu sezonu dowiodła, że należy do tego grona, zajmując trzecią pozycję w klasie Challenger. -
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
-
8 typowych błędów, jakie polscy kierowcy popełniają na rondach
Zostaw komentarz: