Ewa Kania

Kierowco, zakaz ruchu i zakaz wjazdu to osobne znaki. Wiesz, co je różni?

Czym różni się zakaz wjazdu od zakazu ruchu? Dla wielu kierujących niczym - i tu i tu nie mogą wjechać, więc taka wiedza im wystarcza. Dobry kierowca potrafi jednak wskazać różnice między znakami B-1 oraz B-2.

Spis treści

Kogo dotyczy znak B-2 i co oznacza?

Na drogach znacznie częściej jest spotkać znak B-2 „zakaz wjazdu”, który znany jest chyba każdemu kierowcy. Charakterystyczna okrągła tablica z czerwonym wypełnieniem i grubym białym pasem pośrodku. Nie da się go pomylić z żadnym innym znakiem. A co dokładnie oznacza?

Definicję znajdziemy w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych (par. 17, pkt. 1):

Znak B-2 „zakaz wjazdu” oznacza zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia; zakaz dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy.

Znak B-2 spotkamy na przykład zawsze u wylotu dróg jednokierunkowych. Wskazuje on, że daną drogą lub ulicą można się poruszać, ale nie od strony od której nadjechaliśmy.

Warto też zwrócić uwagę, że w przepisach mowa jest o „pojazdach”, więc chodzi nie tylko o samochody i motocykle, ale także o rowerzystów. Poza nimi do znaku muszą stosować się też kolumny pieszych (czyli na przykład wycieczka szkolna), jeźdźcy i poganiacze.

Zdarzają się czasami wyłączenia i zarządca pozwala niektórym uczestnikom ruchu zignorować ten znak. Mówi o tym punkt 2. cytowanego wcześniej przepisu:

Umieszczona pod znakiem B-2 tabliczka z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd wskazuje, że zakaz nie dotyczy pojazdu określonego tabliczką.

Paliwo 440 zł za litr? Niemiecki profesor nie ma co do tego wątpliwości

Kogo dotyczy znak B-1 i co oznacza?

Spójrzmy teraz na znak B-1 – jak rozumieć jego znaczenie? Ponownie sięgnijmy to przepisów (par. 16, pkt. 1):

Znak B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy; znak może być ustawiony na jezdni.

Oto więc różnica między znakami B-2 oraz B-1. Pierwszy z omawianych wskazuje na drogę, którą normalnie można się poruszać, chociaż tylko w jedną stronę. Natomiast drugi ze znaków zakazuj całkowicie ruchu w obu kierunkach. Również rowerów, kolumn pieszych, jeźdźców i poganiaczy.

W przypadku znaku B-1 zarządca również mógł przewidzieć jednak jakieś wyjątki:

Umieszczona pod znakiem B-1 tabliczka z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd wskazuje, że zakaz nie dotyczy pojazdu określonego tabliczką.

Jaki mandat za złamanie zakazu ustanowionego przez znaki B-1 i B-2?

Tym co łączy oba te znaki, jest mandat. Jeśli zignorujemy znak B-1 lub B-2 musimy liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł i 5 punktami karnymi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze