Czy można wyprzedzać na przejściu dla pieszych? Owszem tak, ale jest warunek
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to jedno z najwyżej wycenianych w taryfikatorze mandatów wykroczenie. Świadomi tego kierowcy unikają podobnych zdarzeń za wszelką cenę. Doświadczony kierowca wie jednak, że są sytuacje, kiedy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest dozwolone.
Spis treści
- Kiedy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest zakazane?
- Co to jest manewr wyprzedzania?
- Kiedy można wyprzedzać na przejściu dla pieszych?
- Jaki mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych?
Kiedy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest zakazane?
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to skrajnie niebezpieczny manewr, przez który może dojść do nieszczęścia. Dlatego przepisy stawiają sprawę jasno:
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
Wyprzedzać nie można więc na przejściu dla pieszych, a także przed samym przejściem. Nie wolno też omijać pojazdu, który zatrzymał się przed pasami i przepuszcza pieszego. Rozumie to większość kierowców, ale nie wszyscy wiedzą, jak przepis ten stosuje się w praktyce. Dlaczego?
Co to jest manewr wyprzedzania?
Manewr wyprzedzania intuicyjnie kojarzy się z sytuacją, kiedy wjeżdżamy na przeciwległy pas ruchu i wyprzedzamy wolniej poruszający się pojazd. Kierowcy niepotrzebnie skupiają się na zjechaniu na przeciwległy pas, a tymczasem:
Wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.
Wyprzedzanie ma więc także miejsce na drodze dwupasmowej. Wystarczy, że jedziecie nieco szybciej niż kierowca obok i już możemy mówić o manewrze wyprzedzania. Nie trzeba wciskać mocno wciskać gazu i zmieniać pasów, aby doszło do tego wykroczenia.
Wiesz co to jest skrzyżowanie typu Y? Kierowcy popełniają tam podstawowy błąd
Przypomnijmy też o tym, czym jest omijanie. Jak czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowym:
Omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.
Ponownie odnieśmy to do sytuacji przejścia dla pieszych i drogi dwupasmowej. Kierowca na prawym pasie zatrzymał się, a ten na lewym nie zrobił niczego. Nie zatrzymał się, ale też w żaden sposób nie manewrował. Jechał swoim pasem. Ale jeśli na sąsiednim inny pojazd już stał, to wtedy jest to omijanie.
Kiedy można wyprzedzać na przejściu dla pieszych?
Gdzie wśród tych przepisów jest przyzwolenie na wyprzedzanie na przejściu dla pieszych? Trzeba zwrócić uwagę na fragment mówiący z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany”.
Oznacza to, że jeśli w danym miejscu znajduje się sygnalizacja świetlna, możemy bez obaw wyprzedzać inne pojazdy (w praktyce dotyczy to tylko ulic wielopasmowych, ponieważ na jednopasmowych, wyprzedzania zakazują zawsze znaki – zwykle linia ciągła). Jest to sytuacja analogiczna do wyprzedzania na skrzyżowaniach – również jest zakazane z wyjątkiem skrzyżowań, gdzie ruch jest kierowany.
Jaki mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych?
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych zagrożone jest mandatem w wysokości 1500 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że to kara za sam manewr. Jeśli w jego wyniku sprowadzimy zagrożenie na pieszych, policjant może być mniej pobłażliwy, a nawet skierować wniosek o ukaranie nas do sądu. Tym bardziej warto więc być bardzo ostrożnym w obrębie przejść dla pieszych.
Najnowsze
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
Autodromo Nazionale di Monza docenia zazwyczaj tych kierowców, którzy nie boją się wysokich prędkości, podejmują próby wyprzedzania w nielicznych zakrętach i wykorzystują błędy popełnione przez rywali. To właśnie oni, najlepsi z najlepszych, mają szanse stanąć na podium na włoskiej ziemi. Gosia Rdest w ostatnim wyścigu sezonu dowiodła, że należy do tego grona, zajmując trzecią pozycję w klasie Challenger. -
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
-
8 typowych błędów, jakie polscy kierowcy popełniają na rondach
Zostaw komentarz: