Ewa Kania

Czy można siedzieć w przyczepie kempingowej podczas jazdy?

Jak co roku na drogi wyjechali miłośnicy karawaningu. Zabieranie ze sobą domu na kołach ma wiele plusów, a wśród nich niektórzy upatrują możliwości znacznie wygodniejszego podróżowania niż w samochodzie. Tylko czy podróżowania w przyczepie kempingowej jest zgodne z przepisami?

Spis treści

Czy można przebywać w przyczepie kempingowej podczas jazdy?

Łatwo zrozumieć jak kuszący jest to sposób na podróżowanie. Zamiast siedzieć w jednej pozycji w samochodzie, bez możliwości nawet rozprostowania nóg, można byłoby swobodnie wypocząć, zdrzemnąć się, albo zrobić sobie coś do picia lub do jedzenia. Brzmi nieźle, prawda?

Jeśli przemawia do was taki sposób podróżowania, to musimy was niestety rozczarować. Jest on surowo zakazany. Przyczepy kempingowe nie są homologowane do przewozu osób, nie mają pasów bezpieczeństwa i nie zapewniałyby podróżnym nawet najbardziej podstawowej ochrony. Już mocniejsze hamowanie mogłoby być niebezpieczne dla osoby przebywającej w przyczepie.

Sytuacja na drodze bywa nieprzewidywalna i nie można nigdy wykluczyć kolizji lub wypadku. Przyczepy kempingowe konstruuje się zwykle na zasadzie drewnianej ramy pokrytej panelami z tworzywa sztucznego. Konstrukcja taka ma być przede wszystkim lekka i nie ma mowy o żadnych porządnych wzmocnieniach czy strefach kontrolowanego zgniotu. Nawet uderzenie przy niedużej prędkości może być niebezpieczne dla ewentualnych podróżnych.

Co można przewozić w przyczepie kempingowej?

Przestrzeń w przyczepie kempingowej można wykorzystać w inny sposób – do przewożenia w niej bagażu albo rowerów. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Przede wszystkim o tym, że przyczepa kempingowa w czasie podróży cały czas się porusza, razem z nami przyspiesza, hamuje i podskakuje na wybojach. Jej wyposażenie dostosowane jest do takich warunków i nic nie powinno nam się zacząć ruszać w czasie podróży.

Wyobraźcie sobie jednak postawione w przyczepie rowery, albo wrzucone luźno walizki. Wyobraźcie sobie, że całe wyposażenie na przykład kuchni już umieściliście w szafkach. Jesteście pewni, że dojadą na miejsce całe?

Autostrady są darmowe, ale co z tymi, którzy już zapłacili? Wiemy, jak odzyskać pieniądze

Dlatego przewożąc bagaże w przyczepie kempingowej, trzeba podejść do tego rozsądnie. Najlepiej spakować się jak na zwykły wyjazd, walizki odpowiednio zabezpieczyć przed przemieszczeniem się i dopiero na kempingu rozpakować wszystko na swoje miejsce. Ważne jest też, żeby nie umieszczać dużych ilości bagażu tylko z przodu lub tylko z tyłu przyczepy. Szczególnie zaburzenie rozkładu masy z akcentem na tył może okazać się niebezpieczne, ponieważ przyczepa odchylając się do tyłu, będzie próbowała podnieść hak do góry. W teorii grozi to wypięciem przyczepy oraz odciąża tylną oś samochodu, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Z rozwagą należy podejść także do przewożenia rowerów w przyczepie. Jeśli przemieszczą się w czasie jazdy, mogą się uszkodzić, a także uszkodzić elementy wyposażenia przyczepy.

O czym trzeba pamiętać przed wyruszeniem w podróż z przyczepą kempingową?

Przyczepy kempingowe używane są sezonowo, więc konieczne jest sprawdzenie podstawowych ich elementów, przed wyruszeniem w drogę. Powinniśmy więc skontrolować działanie oświetlenia, sprawdzić ciśnienie w oponach oraz ich stan, a także ogólny stan przyczepy. Warto też zweryfikować czy działa jej wyposażenie wewnętrzne, aby już na kempingu nie mieć niemiłej niespodzianki.

Podczas jazdy pamiętajmy również, że podróżujemy nie samym samochodem, ale zestawem pojazdów. To szczególnie ważne podczas jazdy miejskimi ulicami, gdzie długa i szeroka przyczepa, wymaga stałego kontrolowania, abyśmy o nic nie zawadzili.

Jakie prawo jazdy do ciągnięcia przyczepy kempingowej?

Przed wyruszeniem w drogę upewnijmy się też, jeśli korzystamy z nowej lub pożyczonej przyczepy, czy mamy odpowiednie uprawnienia do jej ciągnięcia. W przypadku mniejszych zestawów wystarczy nam prawo jazdy kategorii B – trzeba spełnić tylko dwa warunki:

  • DMC przyczepy nie przekracza 750 kg (tzw. „przyczepa lekka”)
  • DMC samochodu i przyczepy nie może przekraczać 3500 kg

Osoby, które potrzebują uprawnień na ciągnięcie cięższych przyczep, mogą zdecydować się na zdanie dodatkowego egzaminu i otrzymanie kodu 96 do prawa jazdy. Wtedy możemy ciągnąć znacznie cięższe przyczepy, ale pod warunkiem, że DMC zestawu nie przekracza 4250 kg

Najszersze uprawnienia daje zdobycie kategorii B+E, dzięki której DMC przyczepy może wynosić nawet 3500 kg.

Czy jazda z przyczepą kempingową wymaga dodatkowych opłat?

Jeżeli wasz samochód razem z przyczepą kempingową mają łączną dopuszczalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t, to musicie pamiętać też o opłatach za drogi. Podobnie jak w przypadku ciężarówek musicie płacić nawet za odcinki dróg ekspresowych.

Pamiętajcie, że te same zasady dotyczą darmowych od 1 lipca państwowych autostrad. Na nich również zwolnione są z myta tylko pojazdy (lub zestawy) o DMC do 3,5 t.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze