Kierunkowskaz na rondzie włączają niedouczeni kierowcy – kiedy możesz to zrobić a kiedy nie wolno?
To jeden z tych problemów, jaki rozpala dyskusje nie tylko kierowców, ale także instruktorów jazdy oraz egzaminatorów - kiedy włączać kierunkowskaz na rondzie. Używanie kierunkowskazów to jedna z podstawowych czynności, jaką musi wykonywać kierujący, więc jak to możliwe, że są wokół tego kontrowersje? Uspokajamy - to nie wina złych przepisów, tylko niedouczonych kierowców.
Co to jest rondo? Definicja skrzyżowania o ruchu okrężnym
Zacznijmy od podstaw, bo chociaż każdy wie, jak wygląda rondo, nierozumienie czym ono jest, prowadzi do większości problemów i nieporozumień. Pierwszym zaskoczeniem, jakie przeżywają dociekliwi kierowcy, jest odkrycie, że Prawo o ruchu drogowym w ogóle nie definiuje ronda. Po wzmiankę o nim, musimy sięgnąć do rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.
Jak rozumieć tak lakoniczny zapis? Bardzo prosto. Rondo to szczególny rodzaj skrzyżowania, ale poza swoim kształtem, nie różni się niczym od pozostałych skrzyżowań, ani nie obowiązują na nim żadne specjalne zasady. To duże ułatwienie dla kierowców, ale w praktyce wielu zaczyna tworzyć własne teorie i interpretacje na temat rond. Niektórzy, niestety, mają przy tym uprawnienia instruktorskie i egzaminatorskie.
Kiedy włączać kierunkowskaz na rondzie – przepisy
Wiemy już, że Kodeks drogowy nie mówi nic na temat skrzyżowań o ruchu okrężnym. Tym bardziej nie mówi nic o używaniu na nich kierunkowskazów. Zresztą żaden inny akt prawny również nie reguluje używania kierunkowskazów na rondzie.
Oznacza to, że trzeba sięgnąć do przepisów ogólnych. Te stwierdzają tylko tyle, że:
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
Wbrew pozorom, nie potrzebujemy wiedzieć niczego więcej.
Nigdy nie kupuj w ten sposób auta przez internet. Ten pechowiec stracił tak 70 tys. zł
Kiedy włączać prawy kierunkowskaz na rondzie?
Poruszając się po rondzie, stosujemy takie same zasady, jak te panujące na innych skrzyżowaniach. Kiedy pominiemy fakt, że jeździmy po nim w kółko, okaże się, że poruszamy się zgodnie z przebiegiem drogi i co chwila mijamy skrzyżowania z kolejnymi drogami po naszej prawej.
Wniosek z tego jest prosty. Poruszając się po obwiedni ronda, jedziemy ciągle tą samą drogą (nie ma znaczenie, że po łuku czy okręgu). Dopiero zjeżdżając w któryś ze zjazdów, zmieniamy kierunek ruchu. Dopiero wtedy, przed wykonaniem tego skrętu, włączamy prawy kierunkowskaz.
Kiedy włączać lewy kierunkowskaz na rondzie?
To zagadnienie budzi największe emocje – kiedy włączać lewy kierunkowskaz na rondzie. Niektórzy twierdzą, że zgodnie z obowiązkiem sygnalizowania z wyprzedzeniem swoich manewrów, trzeba to zrobić gdy zamierzamy skręcić w lewo.
Wyobraźcie sobie, że wjeżdżacie na rondo i poruszacie się nim. Ile możliwości skrętu w lewo policzycie? Obawiamy się, że równe zero, ponieważ z ronda da się zjechać tylko w prawo.
Dlatego na rondzie, ani tym bardziej przed nim, nie używa się lewego kierunkowskazu. Na rondzie w ogóle nie ma pojęcia skręcania w lewo – operuje się jedynie kolejnymi numerami zjazdów. Wbrew temu, co próbują tłumaczyć kierowcy bazujący na własnych domysłach lub zasłyszanych opiniach, włączanie lewego kierunkowskazu na rondzie, aby zasygnalizować zamiar „skrętu w lewo”, nie ma żadnego sensu. Nawet jeśli inny kierowca zauważy migacz i zrozumie nasze intencje, w żaden sposób nie wpłynie to na sposób jego jazdy.
Istnieje tylko jedna sytuacja, w której można używać lewego kierunkowskazu na rondzie i jest to moment zmiany pasa ruchu. Zwykle od razu zajmujemy lewy pas, a zmieniamy pas tylko na prawy, ale prawo pozwala również zjechania z prawego na lewy i wtedy, zgodnie z przepisami ogólnymi, używamy stosownego kierunkowskazu.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze:
Krystian - 19 czerwca 2023
A ja skomentował bym tak.
Debilny artykuł i strata czasu na idiotyczna lekturę
Krystian - 19 czerwca 2023
A ja skomentował bym tak.
Jeśli każdy używał by kierunkowskazu na rondach tak jak w znacznej części Europy…to przynajmniej usprawniło by to ruch i nikt nie stał by jak jelen czekając czy skręci czy też nie…argument jest prosty każdy używa w ruchu okrężnym.rowniez i każdy spodziewa się ze pojazd będzie kontynuować po rondzie. Kierunek w prawo ii każdy wie że pojazd rondo opuszcza. Prawie jak każdy w Polsce jezdzi BMW bez klamek. A autorowi sugeruje pojeździć troche poza granicami Sosnowca i obyć sie z inną kultura jazdy
Z tego co widzę nawet komentarza nie mogę dodać bo opcja polityczna nie pozwala
Krystian - 19 czerwca 2023
A ja skomentował bym tak.
Jeśli każdy używał by kierunkowskazu na rondach tak jak w znacznej części Europy…to przynajmniej usprawniło by to ruch i nikt nie stał by jak jelen czekając czy skręci czy też nie…argument jest prosty każdy używa w ruchu okrężnym.rowniez i każdy spodziewa się ze pojazd będzie kontynuować po rondzie. Kierunek w prawo ii każdy wie że pojazd rondo opuszcza. Prawie jak każdy w Polsce jezdzi BMW bez klamek. A autorowi sugeruje pojeździć troche poza granicami Sosnowca i obyć sie z inną kultura jazdy
Dialer - 2 czerwca 2023
Widząc kierowcę który przed rondem włącza lewy kierunek mam tylko jedno skojarzenie „idiota chce wjechać na rondo pod prąd” widzę że dla wielu przydał by się jeszcze kierunkowskaz do jazdy na wprost.
Szogun - 30 maja 2023
Przejazd przez skrzyżowanie z ruchem okrężnym, KIERUNKOWSKAZ — NIGDY PRZY WJEŹDZIE ALE ZAWSZE PRZY ZJEŹDZIE, czy jest coś bardziej prostego do wytłumaczenia.
MAX - 3 maja 2023
Serio kierunkowskaz włączaja niedouczenia??? A może to chęć usprawnienia ruchu na rondzie. Jak wszyscy wiemy co 2 auto nie włacza kierunkowskazu przy żjeździe z ronda. Inni czekająca na wjazd na rondo muszą czekać że swoją decyzją do momentu iż auto zjeżdzajace na zjeździe zacznie już zjeżdzać z ronda. Gdy dzidzę auto na lewym kierunku jestem pewny zę w ostatniej chwili nie pyknie w prawo i czekam. Ten obowiązek powinien być zapisany w kodeksie ruchu drogowego.
kemot - 2 maja 2023
Na „mini -rondkach nie włączenie lewego migacza przed wjazdem prowadzić może do kolizji z autem jadącym z przeciwka gdyż jego kierowca nie wie czy nie uderzysz w jego bok lub czy nie zajedziesz mu drogę. Prawy migacz tylko przy zjeździe z ronda a lewy gdy zamierzasz skręcić w drogę prowadzącą w lewo od tej którą jedziesz przed rondem.
Chemik1 - 2 maja 2023
Cały ten wywód jest nic nie wart o czym świadczy fakt, że, jeżdżąc po całej UE zachodniej oraz nie tylko, obserwuję zachowania idiotycznie krytykowane powyżej. Samochód najeżdżając na rondo sygnaluzuje zamiar kierunku ruchu po opuszczeniu ronda. Jeśli w efekcie jedzie w lewo to sygnalizuje ten zamiar aż do momentu, zbliżania się do właściwego zjazdu. To że w Polsce ktoś komuś wcisnął debilną koncepcję lansowaną w artykule nie świadczy o tym że ma ona ręce i nogi. W ocenie zachodnich kierowców ich sposób sygnalizowania zamiaru ruchu na rondzie zapewnia płynność ruchu oraz szybką orientację w sytuacji na rondzie w momencie dojazdu do tego miejsca. A my ciągle brniemy w koncepcję, że jadący w prawo sygnalizują skręt w prawo i jadący w lewo sygnalizują skręt w prawo.
Darek malinowski - 1 maja 2023
Bzdury piepszysz facet .nie trzeba włączać kierunku .ale ci co to robią wcale nie są niedouczenia chcą tylko poinformowac innych o swoim zamiarze a to nie jest coś nagannego .niedouczenia są ci którzy na radzie nagle zmieniają pas ruchu bez sygnalizacji to są dopiero debile .
MM - 1 maja 2023
Pismaki piszą o tym co myślą że wiedzą, niech kto kolwiek na egzaminie praktycznym nie włączy lewego kierunku skręcając w 3 zjazd to zobaczy czy zda egzamin
Pik pok - 1 maja 2023
Wszędzie w Europie włącza się lewy kierunek przed wjazdem na rondo kiedy chcemy skręcić w lewo a zjeżdżając z ronda włączamy prawy tylko w pl nie
Mirosława Lenkiewicz - 1 maja 2023
To nie tylko wina niedouczonych kierowców ale również brak wiedzy pracowników Ministerstwa Infrastruktury, którzy tworzą pytania egzaminacyjne !
Martin Black - 1 maja 2023
To trzeba wyjaśnić inaczej. Rondo to prosta droga z której możemy zjechać tylko w prawo w drogi podrzędne. 😎
Tadeusz - 1 maja 2023
Wjeżdżając na rondo na lewy pas i włączając lewy kierunkowskaz powinniśmy zjechać z tego pasa ruchu w lewo czyli wjechać na środek wysepki ronda.
Oldtimer - 1 maja 2023
Wjeżdżając na bardzo małe rondo, które zamierzamy opuścić na pierwszym zjeździe, włączenie prawego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo ma swoje uzasadnienie, bo nie blokuje kierowców zamierzających wjechać na rondo z kierunku, którym my to rondo opuszczamy.
Jasiek - 1 maja 2023
Jadę w prawo lub w lewo więc kierunek prawy lub lewy , logiczne.
Gość - 1 maja 2023
Właczający lewy kierunkowskaz na mikroskopijnym lub malutkim rondzie – nie denerwujcie sie – Ewa Kania to niedouczona dziennikarka mająca małe pojęcie o rozbieżności przepisów drogowych z życiem.
Przykład: czekam przed wjazdem na małe rondo – właściwie można je przejechać prawie na wprost. Czekam, czekam… Nie wiem, kiedy mogę wjechać, bo wielu kierowców zjeżdżających przede mną nie wrzuca prawego migacza. Za mało czasu, nonszalancją – a ja nie mogę ruszyć, bo wg przepisów oni mogą jechać na wprost. Przypominam – to małe rondo. Kilku kierowców ma włączony lewy mogacz.. uff, WIEM, że muszę ich przepuścić… A wiedza to potęga.
Na dużych rondach taki kierunkowskaz to czysta zbędność, ale na małych – błogosławieństwo informacyjne.
Ewa Kania to kobietą sztywno trzymająca się wszelkich przepisów w każdych warunkach – tacy kierowcy jadą 30 km/h na drodze z dopuszczeniem do 70 km/h… lewą krawędzią swojego pasa… żeby innym było trudniej ją wyprzedzić.
Kierowca z prawem jazdy z chipsów - 30 kwietnia 2023
Co to jest rondo? Szukam w ustawie i znaleźć nie mogę…. 🤔
Wojciech - 30 kwietnia 2023
Ubawiłem się czytając niektóre komentarze.Dobrze jezdzić ,to nie znaczy tylko znać przepisy o ruchu drogowym ale trzeba je także rozumieć.Kto tego nie doznał,jest kiepskim kierowcą.
Dominik - 30 kwietnia 2023
Owszem da dużo, zapraszam np. do Ostrołęki to się dowiesz. Jak włączę migacz lewy tj sygnalizuję dalszą jazdę i mi się nie wpychają przed maskę, jeśli jadę zgodnie z przepisami i używam tylko prawego przy zjeździe to gwarantuję, że skończysz wbity w bok lub przód wymuszającego.. ronda nie są małe, ale kierowcy się spieszą i ładują na siłę, czy będziesz na każdego trąbił itp każdy ma inny pogląd na sytuację, zdążę, może tak i ruszą.. trafisz na większego kozaka i masz awanturę bo zatrąbisz .. więc tak, używam czasem lewego by pokazać Tak jadę dalej nie wyjeżdżaj.. więc przepis, a zdrowy rozsądek.. używanie lewego nie jest zakazane. Co z tego, że go nie użyję, a właduje się w maskę wymuszającego, masz czas na takie zabawy? Pozdrawiam rozsądnych użytkowników dróg..
AntyBolek - 30 kwietnia 2023
Autor tych wypocin jesteś niezwykłym kretynem lub ciężkim młotem. Kierunkowskazem wybierz drogę którą podążasz ciulski łbie przy jeździe na wprost z kierunkowskazem lub bez.
Krzysztof - 30 kwietnia 2023
Zachowania ludzkie usprawniające życie na ogół wyprzedzają działania prawodawców . Przy ogromnej liczbie małych rond każda dodatkowa informacja jest cenna ponieważ skrócił się czas na reakcję . W tej sytuacji dodatkowa informacja jaką jest lewy kierunkowskaz jest pożądana . Tylko kwestią czasu jest kiedy ustawodawcy zmądrzeją i zobaczą sens w lewym kierunkowskazie .
Aandrzej - 30 kwietnia 2023
Ale autor napisał przecież że konieczne jest użycie lewego kierunkowskazu na rondzie jedynie przy zmianie pasa ruchu.Proszę czytać dokładnie i formułować wtedy wnioski i opinie o piszącym.
Dialer - 30 kwietnia 2023
Kto ci dał prawo jazdy? Znalazłeś w chipsach? Jakie informacje da ci kierowca przed tobą jeśli na radzie lub przed nim włączy lewy kierunek? Czy na jakimś radzie masz możliwość zjazdu w lewo? Włączamy myślenie, to nie boli
Adam - 30 kwietnia 2023
Żal czytać te wypociny. Niedouczony to jest autor tekstu.
Na rondzie masz tylko obowiązek używania prawego kierunkowskazu, sygnalizując wyjazd/zjazd z ronda.
Nie mamy obowiązku używać lewego kierunkowskazu, ale jego używanie nie jest błędem, jest za to bardzo przydatne, gdyż informuje innych użytkowników drogi o naszych zamiarach. Tym samym poprawia bezpieczeństwo i upłynnia ruch gdyż zmniejsza ilość niepotrzebnych zatrzymań.
Lewy kierunkowskaz jest szczególnie przydatny dla kierowców autobusów i ciężarówek, gdyż są mniej zwinne od małych osobówek i ich wjazd na rondo jest po prostu dłuższy zważywszy na gabaryty.
Jan Kowalski - 29 kwietnia 2023
Ten artykuł jest bardzo szkodliwy!! Ludzie się naczytaja i potem tak właśnie jeżdżą beż kierunków.. lewy kierunkowskaz pomaga odczytać intencje innych drogowców i upłynnia ruch. Pisanie żeby nie dawać kierunku to skrajny idiotyzm
Dongigio - 29 kwietnia 2023
Zasada jest prosta.Wjeżdżając na rondo jest zakaz używania migacza,zjeżdżając jest obowiązek użycia.Zjeżdżamy zawsze tylko w prawo więc lewy migacz na rondzie używamy tylko w przypadku zmiany pasa ruchu z prawego na lewy.Wjeżdżając na rondo nigdy nie używaj migaczy!!!!!!!!!
Jan kowalski - 29 kwietnia 2023
A ja proszę pana włączam lewy kierunkowskaz.
A niech wiedzą ci co chcą wyjechać na rondo ,że jadę dookoła.
Aandrzej - 29 kwietnia 2023
Niedouczony to jest autor artykuły
Jan kowalski - 28 kwietnia 2023
Według tej teorii zbędne są strzałki przed rondem .które informują że jedziemy w lewo!prosto lub w prawo!
Mitchcar - 28 kwietnia 2023
Dlaczego nikt sobie nie zada trudu żeby przekonać siebie oraz innych ,że skrzyżowania o ruchu okrężnym są różnych kształtów i wielkości. Może być w formie kwadratu( tak jak inne skrzyżowania) czy też można zjechać ze skrzyżowania nie zmieniając kierunku jazdy( nie ruchu jak to opisał redaktor.) Więc teza ,że zawsze włączamy prawy kierunkowskaz zjeżdżając ze skrzyżowania o ruchu okrężnym ( prawidłowa nazwa) jest niesłuszna ponieważ przy różnych budowach takich skrzyżowań możemy lub nie zmieniać kierunek jazdy. No chyba ,że zjeżdżając na wprost zmieniamy pas ruchu. Proszę nie hejtowac zanim nie sprawdzicie jakie są różnego rodzaju w/w skrzyżowania.
Zbigniew - 28 kwietnia 2023
Było by super gdyby wszyscy przestrzegali włączania prawego kierunku przy zjeździe z ronda,ale tak nie jest ja stojąc na wjeździe na rondo bardzo często spotykam się z przypadkami zjeżdżania z ronda bez sygnalizacji.Pisze pan że jest to specyficzne skrzyżowanie,to co przeszkadza na tym „specyficznym”skrzyżowaniu używać lewego kierunku?(w bardzo wielu przypadkach stojąc na wjeździe nie jesteś w stanie zobaczyć czy kierowca chce zjechać czy pojedzie na „wprost”. Sygnalizując kierunkiem lewym daje mi konkretną wiadomość twierdzę że jest uprzejmy,przewidujący a nie niedouczony jak go pan określił