Bosch buduje w Polsce fabrykę za ponad mld złotych
Pompy ciepła to sprzęt coraz pilniej poszukiwany na rynku europejskim. W naszym kraju powstanie nowa fabryka produkująca te urządzenia.
Spis treści
- Pompy ciepła – Bosch z kolejną fabryką w Polsce
- Pompy ciepła – kiedy rozpocznie się produkcja?
- Bosch: popyt na pompy ciepła rośnie
- Skąd taka lokalizacja fabryki pomp ciepła?
W naszym kraju powstanie nowa fabryka Grupy Bosch. Zakład, który zostanie zbudowany w Dobromierzu na Dolnym Śląsku niedaleko Wałbrzycha, będzie produkować pompy ciepła. Wartość inwestycji to 1,2 mld zł.
Pompy ciepła – Bosch z kolejną fabryką w Polsce
Niemiecka marka już teraz produkuje w naszym kraju komponenty do układów hamulcowych, sprzęt AGD, osprzęt do elektronarzędzi, teraz do puli produktów wytwarzanych przez Polaków dołączą pompy ciepła, czyli urządzenia, na które popyt stale rośnie, ze względu na transformację energetyczną, której jesteśmy świadkami.
Pompy ciepła – kiedy rozpocznie się produkcja?
Pompy ciepła są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Bosch postanowił zainwestować blisko 1,2 mld złotych do końca 2027 roku w nowy zakład produkcyjny pomp ciepła w Polsce. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok, a start produkcji na przełom 2025 i 2026 roku. Do 2027 roku w zakładzie ma powstać około 500 nowych miejsc pracy. Nowa lokalizacja Bosch na Dolnym Śląsku będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła głównie na rynek europejski i dołączy do sieci produkcyjnej i wytwórczej firmy.
Bosch: popyt na pompy ciepła rośnie
Według firmy, zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku, a w 2022 roku wzrost rynku w tym segmencie wyniósł 120 procent. Bosch przewiduje, że do 2025 roku cały europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o około 20 proc. rocznie. W ciągu obecnej dekady w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 milionów pomp ciepła.
Już system grzewczy w samej budowanej fabryce będzie oparty na rozwiązaniach pomp ciepła produkowanych przez Bosch i będzie zasilany zieloną energią z OZE.
Skąd taka lokalizacja fabryki pomp ciepła?
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez firmę, wybór Dobromierza wynika z dobrego położenia tej miejscowości na mapie Europy, dobrej infrastruktury transportowej, co ma wpływ na koszty logistyki, a finalnie na cenę gotowego produktu. Bosch zwrócił też uwagę na bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych zlokalizowanych we Wrocławiu zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry. Inwestycję Boscha skomentował też minister rozwoju i technologii Waldemar Buda:
Polska od lat przyciąga największe światowe firmy. Jesteśmy w czołówce krajów, w których najchętniej się inwestuje. I nic w tym dziwnego – mamy atrakcyjne położenie geograficzne, chłonny rynek, wysoko wykwalifikowanych pracowników, sieć uczelni, system zachęt skierowanych do inwestorów, a nasza gospodarka jest odporna na zaburzenia gospodarcze – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Cieszę się, że Bosch zdecydował się ponownie zainwestować w naszym kraju. I to w zakład produkujący pompy ciepła, które są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Polska włączyła się w ten światowy zielony trend i dąży do przeprowadzenia szybkiej transformacji energetycznej w kierunku stworzenia miksu energetycznego opartego głównie o OZE. Rozwój technologii oraz zwiększenie dostępności pomp ciepła może być kluczowym elementem tego procesu.
Najnowsze
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
Autodromo Nazionale di Monza docenia zazwyczaj tych kierowców, którzy nie boją się wysokich prędkości, podejmują próby wyprzedzania w nielicznych zakrętach i wykorzystują błędy popełnione przez rywali. To właśnie oni, najlepsi z najlepszych, mają szanse stanąć na podium na włoskiej ziemi. Gosia Rdest w ostatnim wyścigu sezonu dowiodła, że należy do tego grona, zajmując trzecią pozycję w klasie Challenger. -
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
-
8 typowych błędów, jakie polscy kierowcy popełniają na rondach
Zostaw komentarz: