Katarzyna Frendl

Infinix Note 12 Pro – TEST. Recenzja jaki jest flagowy smartfon chińskiej marki? Opinia, specyfikacja, cena

Po roku od zaistnienia marki Infinix na polskim rynku testujemy jej flagowy smartfon. Choć należy do segmentu budżetowego, zaskakuje swoimi zaletami. Przed wami Infinix Note 12 Pro.

Spis treści

Zanim rozpoczniemy test Infinix Note 12 Pro dowiedzmy się, z jakim producentem mamy do czynienia.

Infinix Mobile – co to za marka?

Infinix Mobile to chiński producent telefonów komórkowych, którego siedziba mieści się w Hongkongu. Firmę założono w 2013 roku, dwa lata po nabyciu francuskiej firmy Sagem Wireless (ta z kolei zajmowała się projektowaniem i produkcją urządzeń oraz usługami dla operatorów sieci komórkowych i globalnych marek konsumenckich ). Jest spółką zależną od Transsion (pełna nazwa Shenzhen Transsion Holdings Co Ltd), czyli chińskiego producenta telefonów komórkowych, do którego należy – poza Infinix Mobile – także marka Itel (nie mylić z Intel) i Tecno.

Infinix ma obecnie ma 60 oddziałów na całym świecie. To szybko rozwijająca się marka technologiczna, która projektuje, produkuje i sprzedaje skierowane do młodzieży, przystępne cenowo smartfony. W Polsce pojawiła się kilka miesięcy temu (wakacje 2022) debiutując na rynku z niedrogimi smartfonami z linii Hot. Ich zaletą jest zastosowana technologia Power Marathon, która ma pozwalać na o 25% dłuższą pracę baterii w trybie awaryjnym, czyli dodatkowe 2 godziny połączeń przy 5% zużyciu mocy. 

Infinix Note 12 Pro – co jest w opakowaniu?

Przy obecnej tendencji na rynku technologicznym do sprzedawania wyłącznie smartfonu i odejściu od umieszczania do niego akcesoriów, pierwszą zaletą Note 12 Pro jest to, że otrzymujemy w opakowaniu:

  • smartfon od razu pokryty zabezpieczającą szybą;
  • kabel USB-C;
  • instrukcję obsługi w języku polskim;
  • przezroczysty, estetyczny case (obudowa zabezpieczająca).

Infinix Note 12 Pro – informacje ogólne od producenta

Słowem wstępu – czym chwali się producent w kontekście Note 12 Pro? Że to estetycznie wykonany, wyróżniający się wydajnym procesorem, potrójnym  aparatem fotograficznym 108 Mpx oraz dużym ekranem AMOLED w standardzie True Color. Na pokładzie znajdziemy płatności zbliżeniowe (NFC), Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, biometrię, GPS (GLONASS, Galileo i Beidou też).

Polska premiera tego smartfona odbyła się 26 września. Nasz test trwał 4 miesiące. Jaki jest w rzeczywistości ten smartfon?

Infinix Note 12 Pro – wyświetlacz

Dobry wyświetlacz to połowa sukcesu, a ten jest wystarczająco jasny, by nie oślepiać w ciemnościach. Daje umiarkowaną wyrazistość w bardzo słoneczne dni. To kontrastowy (100 000:1) wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala, AMOLED, z technologią True Color, z nasyconą kolorystyką (standard Display P3/DCI-P3, bez sRGB), głęboką czernią i zimną bielą (można ją ocieplić dzięki dobrze działającej funkcji „ochrona wzroku”). Ma rozdzielczość FHD+ (2K, 2400 x 1080 pikseli), więc dokładnie odwzorowuje detale.

Odchodzące, już nawet w smartfonach budżetowych, odświeżanie 60 Hz powoduje, że lepiej używać jasnego motywu, by uniknąć smużenia czy problemów z wyrazistością czcionki. Za to pochwała należy się za przyjazne, naturalne barwy (100-procentowe natężenie kolorów DCI-P3), co doceniłam podczas oglądania filmów i zdjęć. Także wtedy, gdy warunki oświetleniowe są słabe, czujnik światła po chwili zmienia jasność i dopasowuje do zastanego otoczenia. Funkcja Allways on Display ma kilka stylów, więc można wyświetlić sobie procent naładowania akumulatora, godzinę, czy aktualną datę.

Nie jest to smartfon do wybitnie skomplikowanych gier, ale na zwykłych grach mobilnych z dobrze ustawioną grafiką Note 12 Pro radzi sobie naprawdę świetnie!

Infinix Note 12 Pro – wygląd, wymiary, kolory obudowy

Wzornictwo tego smartfonu jest moim zdaniem na najwyższym poziomie. Smukła, cienka obudowa – o grubości zaledwie 7,8 mm – jest zarówno elegancka, jak i ergonomicznia. Powstała zgodnie z najnowszymi, minimalistycznymi trendami.

Infinix Note 12 Pro wymiary w mm: 164,4 x 76,5 x 7,8 mm.

Kolory obudowy: niebieska (rekomenduję ten wybór, bo ładna) oraz perłowo-srebrna i grafitowa.

Urządzenie świetnie leży zarówno w dłoni dorosłego (zwłaszcza kobiety), ale także dziecka. Sprzyja temu kształt z lekko zaokrąglonymi rantami i wykonanie z jakościowego tworzywa, które do złudzenia imituje szkło i aluminium. Infinix nie wyślizguje się z dłoni jak cienkie flagowce Samsunga i utrzymuje się doskonale, nawet podczas trzymania jedynie kilkoma palcami (przy selfie). Bardzo dobrze sprawdza się np. podczas podróży, kiedy się spieszymy i chcemy szybko zrobić zdjęcia. Dobrze wygląda na „influencerskim” stoliku. Prezentuje się na tyle ciekawie, że dwukrotnie mnie pytano na spotkaniach biznesowych, co to za telefon „bo ładny”.

Infinix Note 12 Pro
Infinix Note 12 Pro

Doskonałe spasowanie zasługuje na słowa pochwały, bo w budżetowym telefonie nie jest normą.

Okrągła wyspa z aparatami nie wystaje znacząco, jest estetycznie wkomponowana w błyszczące, kwadratowe pole (to właśnie je widać, gdy założymy case), które z kolei otacza designerska, brokatowo-matowa obudowa tylnej części, wykonana z dobrej jakości plastiku. Wygląda bardzo „profi” i ma tę praktyczną zaletę, że nie widać na niej odcisków palców, czy tłustych smug. Z przodu zastajemy nieduże wykrojenie na kamerę, na samej górze, w polu ekranu.

Całość, podczas użytkowania, sprawia wrażenie sztywnego urządzenia, które jest odporne na np. dziecięcą pomysłowość i aktywność. Przez ostatnie miesiące testów ani razu nie miałam wrażenia, że użyte materiały i konstrukcja mogą nie podołać zwykłej, codziennej eksploatacji telefonu.

Wspomniana grubość, ale i lekkość Note 12 Pro to nadrzędne zalety Infinixa.

Masa – jedynie 192 g – predestynuje tego smartfona jako idealne urządzenie dla młodzieży, kobiet, czy seniorów. W przypadku tych ostatnich warto nadmienić, że choć Infnix Note 12 Pro nie ma możliwości ustawienia naprawdę dużej wielkości czcionki, to zastana jest czytelna i spora.

Infinix Note 12 Pro – dźwięk

Tu kolejne moje zaskoczenie: para wbudowanych głośników brzmi lepiej, niż rywale w tej klasie. Głośniki obsługują technologię DTS i kodeki AAC i LDAC. Są umieszczone na górze i na dole smartfona. Dają czyste dźwięki, kierowane dookólnie, przez co dialogi są wyraziste. Jakość rozmów jest na dobrym, rynkowym poziomie.

Nie spodziewajmy się tu głębokich basów, ale Infinix Note 12 Pro brzmi naprawdę dobrze (ma dodatkowe wzmocnienie). W trakcie filmowych seansów, czy gamingowych potyczek da się usłyszeć nawet przestrzenne efekty.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obecnie nawet flagowe smartfony, za blisko 10 tysięcy złotych, są pozbawiane wejścia słuchawkowego, dlatego w Infinixie należy docenić, że takowe jest.

Infinix Note 12 Pro – aparat

Obecnie smartfony kupuje się głównie dla dobrego aparatu. To on dostarcza najwięcej przyjemności z użytkowania i miłych wspomnień, gdy umożliwia zrobienie dobrej fotki. W Note 12 Pro zrobienie wyraźnego zdjęcia, z dużą liczbą detali, zarówno w dzień, jak i po zmroku, nie stanowi problemu, dzięki aparatowi 108 Mpix z poczwórną lampą błyskową. 

Główny aparat ma 3 wielozadaniowe obiektywy – to inteligentna optyka z AI. Obiektyw szerokokątny (bez ultra) umożliwia objęcie kadrem naprawdę sporej części panoram, porównywalnie jak w smartfonach wyższych segmentów. AI, czyli sztuczna inteligencja, działa bardzo sprawnie i pomaga niedoświadczonemu użytkownikowi w zrobieniu dobrej jakości zdjęcia. Do tego celu przewidziano kilka trybów (np. jedzenie, ulica).

Infinix Note 12 Pro
Infinix Note 12 Pro

Portrety wychodzą świetnie, z mnóstwem detali i dużym poziomem szczegółowości, np. na ubraniu. Gdy z twarzy chcemy zdjąć nieco lat, możemy użyć trybu uroda – młodniejemy natychmiastowo. Efekt wygładzania zmarszczek działa tu rewelacyjnie. Aby wyprasować wszystko, co jest do poprawienia na twarzy, warto przetestować różne poziomy ustawienia „uroda” – nasze rysy stają się delikatniejsze na początku, by zmienić się zupełnie, na końcu skali. Tło jest rozmyte optymalnie, a kontury sylwetki bez przesadzonego kontrastu. Aparat zachowuje przy tym oryginalne, nie przegięte w żadną stronę barwy. Odpowiednio uchwyci detale, choć pod światło radzi sobie umiarkowanie. W złych warunkach świetlnych twarz można doświetlić lampą – dioda LED jest estetycznie i prawie niewidocznie wkomponowana w górnym panelu. To udany pomysł i godny naśladowania przez innych producentów.

Aparat robi dobrej jakości, doświetlone optymalnie zdjęcia. W dobrym oświetleniu są naturalne, nie przejaskrawione, bez przesadnie żywych barw (co mnie osobiście denerwuje u rywali), z optymalnym balansem bieli (nie możemy go ustawić). Ostrość jest typowa dla tego typu obiektywów.

Obiektyw został wyposażony w tryb ultranocny, który działa naprawdę dobrze. Radzi sobie w nocnych, wybitnie ciemnych warunkach – nawet wówczas poziom szczegółowości jest dobry. Gdy się postaramy i utrzymamy stabilnie smartfon w ręku nieco dłużej, niż zwykle, to zdjęcie może wyjść ostre, z niewielką ilością ziarna. To zdecydowany plus.

Infinix Note 12 Pro aparat tylny

  • 108 Mpix (f/1.8, PDAF, bez OIS)
  • obiekty do mikrofotografii 2 Mpix (f/2.4, czujnik głębi ostrość)
  • QVGA (AI)
  • cztery diody LED
  • 2K, 1080p, 30/60 fps

Infinix Note 12 Pro aparat przedni

  • obiektyw do selfie 16 Mpix z czujnikiem głębi (f/2.0)
  • 2K,30 fps,
  • przednia lampa błyskowa – dioda LED

Ruch – pod różnymi postaciami – można uwiecznić nagrywając filmy 2K. Tu także możemy liczyć na „wsparcie” AI, dzięki przeróżnym wykrywanym trybom, tj. ulica, ruch (bardzo się przydaje, bo smartfon nie ma stabilizacji optycznej czy elektronicznej), podróże, czy efekt retro. Filmy nagrywane są w rozdzielczości 2560×1440 pikseli – co gwarantuje nam świetną ostrość i naturalną kolorystykę – lub Full HD. Tylnym aparatem nagramy film w 1080p 60 fps, przednim – 1080p 30 fps.

Infinix Note 12 Pro – system operacyjny

System operacyjny XOS 10,6 powstał na bazie Android 12, to autorska nakładka marki Infinix. Oferuje m.in. optymalizację pamięci masowej, wygodną obsługę gestów i wielu okien (np. skrótów i powiadomień z belki odrębnie), wysoki poziom ochrony prywatności oraz nowoczesny interfejs, miejscami zbliżony nawet do funkcjonalności i layoutu iOS – świetnie!

Telefon kupujemy ze sporą liczbą zastanych aplikacji, większość z nich jest przydatna. Otrzymujemy także powiadomienia ze sklepu Infinix, chyba, że telefon jest pod kontrolą rodzica – wówczas reklamy nie są wysyłane.

Infinix Note 12 Pro – procesor

Testowany smartfon ma moim daniem wystarczająco szybki i wydajny 8-rdzeniowy procesor MediaTek Helio G99 6 nm (o częstotliwości taktowania 2,2 GHz)  z 8 GB RAM. Urządzenie wyposażono w 10-warstwowy system chłodzenia grafitem, zapewniający obniżenie temperatury rdzenia nawet o 7 stopni Celsjusza, dzięki czemu procesor się nie przegrzewa. Aplikacje uruchamiane są szybko, równie sprawnie przebiega ich instalowanie. Podczas mobilnych gier nie zawodzi umożliwiając multimedialną zabawę płynną, liniową pracą.

Infinix Note 12 Pro – bateria i ładowanie. Czas pracy baterii?

Za zasilanie Infinix Note 12 Pro odpowiada akumulator 5000 mAh. To duża pojemność, połączona z optymalizacją zużycia energii w technologii Power Marathon, która pozwala na nawet 25 proc. dłuższą pracę baterii w trybie awaryjnym, czyli dodatkowe 2 godziny połączeń przy 5-procentowym zużyciu mocy baterii. To przepustka do wielogodzinnej rozrywki, telefonowania, przeglądania internetu i słuchania muzyki przez cały dzień.

Urządzenie może być ładowane z mocą 33 W przez dołączony (za darmo!) do smartfona kabel USB-C. Infinixa Note 12 Pro można naładować w pół godziny do 50 procent. Blisko 1,25 h trwa naładowanie od zera do 100 procent. Tylko! Moim zdaniem – optymalnie szybko.

Ten egzemplarz nie został wyposażony w ładowanie indukcyjne.

Według moim pomiarów czas pracy na baterii Infinix Note 12 Pro to ok. 7 godzin intensywnego wykorzystania smartfona przy użyciu Wi-Fi. Przy normalnej eksploatacji bez problemu osiągniemy stan, w którym telefon będziemy ładować co dwa dni. Dziecko rzadziej korzystające ze smarfona ze względu na ograniczenia rodzicielskie, będzie się cieszyć energią w akumulatorze nawet przez trzy dni.

Infinix Note 12 Pro – pamięć i karty

Infinix Note 12 Pro ma tackę na trzy karty, czyli dual nano SIM oraz micro SD (2 x karta SIM + 1 x karta SD). Ten ostatni czytnik kart SD to duża zaleta, z której często korzystam. Karty pamięci umieszcza się z obu stron tacki – karta SIM od spodu, karta pamięci od góry.

Note 12 Pro dysponuje pamięcią RAM 8 GB i wewnętrzną 256 GB (to naprawdę sporo za tę cenę!) z możliwością poszerzenia jej o 13 GB, dzięki integracji 8+5 GB ROM i RAM.

Infinix Note 12 Pro – biometria

Poza typową blokadą ekranu, telefon może zostać przez użytkownika zabezpieczony za pomocą rozpoznawania twarzy (w złych warunkach oświetleniowych twarz doświetla ekran) lub skanowania odcisku palca (czytnik znajduje się na obudowie z boku). W obu przypadkach biometria działa bez zarzutu, porównując nawet z flagowymi produktami marki Apple czy Samsunga.

Infinix Note 12 Pro – opinia

Telefon po kilkutygodniowym użytkowaniu sprawuje się bardzo dobrze. Zaskoczył mnie jakością wykonania i kilkoma funkcjami, których nie widziałam w smartfonach budżetowych. Można np. zmienić nawet kolejność przycisków nawigacyjnych. Występuje też ochrona wzroku (filtr światła niebieskiego), co uważam obecnie za must have. Jeśli chodzi o możliwości powiadomień, to wolę ascezę, także dla mnie informacje o SMS-ach i nieodebranych połączeniach telefonicznych w zupełności wystarczą.

Smartfon nigdy mi się nie przegrzał. Mimo dłuższego obciążenia systemu, całość działała stabilnie, bez gwałtownych spadków taktowania. Brawo!

Infinix Note 12 Pro
Infinix Note 12 Pro

Choć mój egzemplarz nie miał modemu 5G (w sklepach można kupić i taką wersję), ani Wi-Fi 6, to doceniam go za obecność czytnika kart pamięci microSD (wyklucza funkcję Dual SIM, co osobiście mi nie przeszkadza). Warto zaznaczyć, że działa tu VoLTE w T-Mobile / VoWiFi.

Ponieważ często obsługuję smartfon jedną ręką, więc w Infinix Note 12 Pro wygodnie korzystam z panelu bocznego – jest to lepiej rozwiązane niż u rywali.

Podsumowując: Infinix Note 12 Pro to naprawdę solidnie wykonany, funkcjonalny smartfon – nie ugina się przy jakichkolwiek „dziwnych” próbach – jest wystarczający sztywny. Komfort użytkowania jest moim zdaniem na wysokim poziomie, podobnie jak ergonomia. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, jak dobry może być chiński smartfon za niewygórowaną cenę. O niej poniżej.

Infinix Note 12 Pro – cena. Gdzie kupić?

Infinix Note 12 Pro wchodził na rynek za 1399 złotych, choć w premierowej cenie można go było kupić za 1199 złotych. Obecnie producent zdecydował się na utrzymanie promocyjnej ceny i jest ona obowiązująca – wynosi znów 1199 złotych. To optymalna wycena.

Gdzie kupić Infinix Note 12 Pro? Na Allegro w strefie marki, Euro RTV AGD, sklepach Komputronik, Media Expert, Neonet, Techwish, czy x-kom.

Infinix Note 12 Pro 8/256 GB 6,7″ – dane techniczne

SPECYFIKACJA Infinix Note 12 Pro

Przekątna wyświetlacza     6,7 „
Rozdzielczość ekranu         2400 x 1080 pikseli
Rodzaj wyświetlacza           AMOLED
Częstotliwość odświeżania ekranu  60 Hz
Wyświetlacz         Full HD+
Aparat tylny          108 Mpix + 2 Mpix
System operacyjny             Android 12
Procesor               MediaTek Helio G99 8-rdzeniowy
Pamięć RAM         8 GB
Pamięć wbudowana           256 GB
Czytnik kart pamięci microSD           tak do 2 TB
Pojemność baterii               5000 mAh
Menu w języku polskim     tak
Złącza     słuchawkowe typ 3,5 mm jack, USB typ C

Łączność bezprzewodowa

Wi-Fi      tak
5G           nie
LTE          tak
Płatność zbliżeniowa (NFC)               tak
Bluetooth              tak (kodeki AAC i LDAC)
HSDPA / HSUPA / HSPA+   tak / tak / tak
GPRS / EDGE         tak /

Funkcje multimedialne

Aparat tylny          108 Mpix + 2 Mpix
Funkcje aparatu   autofocus, ledowa lampa błyskowa
Aparat przedni     16 Mpix
Rozdzielczość nagrywania wideo     2K
Nawigacja: odbiornik GPS tak / GPS
Odtwarzacz audio               tak
Odtwarzacz audio               AMR, MIDI, MP3, WAV
Odtwarzacz wideo              3GP, AVI, MP4

Funkcje telefonu

Standardy wysyłania/odbierania wiadomości               e-mail, MMS, SMS
Rodzaj karty SIM  nano SIM
Dual SIM                tak, nanoSIM – nanoSIM
Czujniki czujnik światła otoczenia, czujnik zbliżeniowy, czytnik linii papilarnych, kompas, żyroskop
Funkcje dodatkowe            Google Play
Czytnik kart pamięci microSD           tak

Parametry fizyczne

Obudowa              klasyczna – ekran dotykowy
Kolor obudowy    niebieski
Bateria   5000 mAh niewymienny
Ładowanie szybkie/bezprzewodowe              tak / nie
Typ gniazda ładowania       USB typ C
Wymiary (wys. x szer. x głęb.)          164 x 76,5 x 7,8 mm
Waga      192 g

Wodoodporność – nie; slot kart SIM uszczelniany

Ładowanie indukcyjne – nie

WYPOSAŻENIE       W opakowaniu instrukcja obsługi w języku polskim, kabel USB-C

GWARANCJA                        24 miesiące

Rywale: Motorola Moto G82, T Phone Pro 5G, Realme GT Master

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze