
Hyundai Prophecy. Joysticki zamiast kierownicy i dedykowana platforma dla elektryków
Hyundai opublikował nowe zdjęcia elektrycznego modelu koncepcyjnego Hyundai Prophecy. Charakterystyczne dla nowego konceptu są joysticki zamiast kierownicy, system filtracji powietrza oraz dedykowana dla pojazdów elektrycznych platforma.
Przypominający coupe design Prophecy inspirowany jest zabytkowymi samochodami z lat 20. i 30. XX wieku. Szerokie łuki i gładkie linie odróżniają go od geometrycznego 45, samochodu koncepcyjnego Hyundai, który zadebiutował podczas Międzynarodowych Targów Samochodowych we Frankfurcie w 2019 roku. Jednak, podobnie jak 45, Prophecy posiada charakterystyczne pikselowe światła.
Jednym z elementów wyposażenia Prophecy jest mechanizm kierowniczy. Zamiast kierownicy wysoko zamontowanej na desce rozdzielczej, zastosowano dwa joysticki przed kierowcą. Joysticki zostały zlokalizowane na boczku drzwi na lewo od kierowcy oraz na konsoli środkowej po prawej stronie kierowcy.
Uzyskano także więcej miejsca na desce rozdzielczej do wykorzystania do innych celów. Ponadto aż 90% funkcji samochodu może być obsługiwanych za pomocą przycisków zlokalizowanych na joystickach. Dzięki temu nie trzeba odrywać rąk, aby na przykład zmienić muzykę.
Nowy system Smart Posture Care (SPCS) pozwala kierowcy na dobranie pozycji, opartej o indywidualne cechy fizyczne. Kierowca może ręcznie ustawić fotel wedle w swoich preferencji albo pozwolić, by samochód zasugerował inteligentną pozycję. W trybie inteligentnym kierowca wprowadza informacje o swoim wzroście, wysokości siedzenia i wadze, a samochód automatycznie ustawia fotel w oparciu o wprowadzone zmienne. Poza fotelem SPCS steruje także pozycją lusterek oraz wyświetlaczem Head Up.
Podczas postoju, przełączając się w tryb relaksacyjny, samochód można wykorzystać jako miejsce rozrywki. W trybie relaksacyjnym fotele rozkładają się, a deska rozdzielcza obraca się do górę, tak by można było wygodnie oglądać treści prezentowane na wyświetlaczu.
Prophecy jest nie tylko pojazdem elektrycznym o zerowej emisji spalin, ale także oczyszcza powietrze. Dzieje się tak dzięki unikalnemu systemowi filtracji powietrza z czujnikiem drobnych cząstek pyłu wbudowanych w pojazd. Gdy poziom cząstek w pojeździe staje się zbyt wysoki, układ oczyszczania powietrzna aktywuje się, pobiera świeże powietrze z zewnątrz, filtruje je oraz cyrkuluje czystym powietrzem w całym pojeździe.
Po 45, Hyundai Prophecy jest drugim pojazdem marki, zbudowanym w oparciu o Electric Global Modular Platform (E-GMP), pierwszą dedykowaną do samochodów elektrycznych platformę Hyundai. Elektryczne układy napędowe są znacznie bardziej kompaktowe niż ich spalinowe odpowiedniki, co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania szerokiej maski ani obszernej konsoli środkowej.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: