Czy myć samochód zimą? Na co trzeba uważać i kiedy tego zdecydowanie nie robić
To swego rodzaju paradoks - samochody nigdy tak się nie brudzą jak zimą, ale z drugiej strony zima to najmniej korzystny czas na mycie auta. Czy powinno się w takim razie myć samochód zimą? Może lepiej poczekać do wiosny?
Dlaczego mycie samochodu zimą jest ważne?
Mało kto lubi jeździć brudnym samochodem, a przynajmniej nie robi mu to dużej różnicy. Zimą jednak wiele osób z tego rezygnuje, doskonale zdając sobie sprawę, że ich pojazd zaraz ponownie się ubrudzi.
To prawda, ale pamiętajmy, że zimą problemem jest nie tylko „zwykły” brud, ale przede wszystkim sól, którą posypuje się drogi. Bywa, że auto po podróży całe pokryte jest białym nalotem, a to bardzo niekorzystne dla karoserii.
Oczywiście jeśli macie samochód utrzymany w dobrym stanie, a jego lakier nie jest uszkodzony, to nie musicie obawiać się, że zaraz zacznie rdzewieć. Nadal jednak warto od czasu do czasu auto umyć.
Kiedy samochodu nie powinno się myć zimą?
Problem pojawia się w sytuacji, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Samochód po umyciu powinien wyschnąć – inaczej ryzykujemy nie tylko sople na przednim zderzaku, ale przede wszystkim to, że drzwi nam przymarzną. Otworzenie ich na siłę może spowodować uszkodzenie uszczelek.
Paliwo w święta 2022/2023 – ceny i miejsca, gdzie zatankujesz najtaniej
Rozwiązaniem teoretycznie są myjnie automatyczne, ponieważ suszą one pojazd, ale nie suszą dokładnie, ani tym bardziej nie w szczelinach i zakamarkach. Jeśli temperatura nie jest bardzo niska, to można zaryzykować takie mycie, ale dobrze natychmiast po nim przetrzeć drzwi od wewnątrz i uszczelki.
Idealna sytuacja to taka, w której mamy garaż lub miejsce postojowe, gdzie temperatura zawsze jest dodatnia. Wtedy najlepiej umyć auto wieczorem i rano powinno być już suche.
Ale nawet mając ciepły garaż, nie ryzykujcie mycia przy bardzo niskich temperaturach. Jeszcze zanim słupki spadną do -10 stopni Celsjusza, myjnie automatyczne przestają działać. Ręczne zwykle nadal są czynne, ale jeśli jest naprawdę zimno, to szampon czy piana będą zamarzały wam na aucie, zanim zdążycie je spłukać. Takie mycie auta jest dość wątpliwe, nawet jeśli zaraz po nim wysuszycie je w garażu.
Zimą warto wydać więcej na mycie samochodu
Dobrym pomysłem może być skorzystanie z „prawdziwej” myjni. Takiej, gdzie pracownicy ręcznie myją, a następnie suszą i wycierają samochód. Wtedy nie ryzykujemy, że woda gdzieś zamarznie, a do tego będziemy mieli pewność, że pozbyliśmy się całej soli. Warto też zdecydować się na mycie podwozia, ponieważ tam ryzyko wystąpienia korozji jest największe.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: