Od czego zależy wysokość OC?
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi posiadać każdy pojazd mechaniczny w Polsce. Oferty są bardzo różnorodne, podobnie ich ceny. Indywidualnie tworzone kalkulacje są zależne od kilkunastu czynników. Co wpływa na wysokość OC? I w jaki sposób możemy zmniejszyć koszty ubezpieczenia?
Cena polisy OC. Od czego ona zależy?
Wybrana oferta ubezpieczenia obowiązkowego jest kalkulowana na podstawie indywidualnych informacji o kliencie. Wpływ na nią ma kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest wiek kierowcy oraz jego staż za kierownicą. Towarzystwa ubezpieczeniowe mając na celu prewencję występowania kolizji drogowych, powodowanych przez młodych kierowców, oferują im nieco wyższe stawki za OC. Właściciele pojazdów, którzy mają prawo jazdy od kilkunastu lat, mogą liczyć na zdecydowanie niższe koszty zakupu tego ubezpieczenia.
Podczas przygotowywania oferty brane jest również pod ocenę miejsce zamieszkania danego kierowcy. Dzięki statystykom o wypadkach drogowych ubezpieczyciel ma wiedzę, w jakich regionach dochodzi najczęściej do kolizji. Z tego względu w tychże obszarach, a w szczególności w większych aglomeracjach, cena OC jest zazwyczaj wyższa.
Dodatkowo na cenę ubezpieczenia wpływ mają parametry pojazdu obejmowanego polisą. Główną cechą techniczną jest pojemność silnika. Im jest ona większa, tym wyższa jest cena ubezpieczenia. Wynika to z faktu, że samochody z silnikami o dużej pojemności osiągają wyższą moc silnika i rozwijają większe prędkości. Ich kierowcy są więc statystycznie bardziej narażeni na kolizje drogowe.
Co jeszcze wpływa na wysokość OC?
Innym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na kształtowanie się ceny ubezpieczenia jest stan cywilny kierowcy oraz liczba posiadanych dzieci. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że posiadanie żony i potomstwa świadczy o byciu bardziej odpowiedzialnym i rozważnym – również na drodze. Osoby posiadające rodzinę mając na względzie jej dobro, prowadzą samochód w bezpieczniejszy sposób.
Poza wymienionymi czynnikami na cenę OC wpływa sytuacja na rynku ubezpieczeniowym oraz ewentualne rabaty i zniżki.
Jak można obniżyć cenę polisy OC? Oto garść porad
Uzyskanie niższej ceny ubezpieczenia jest możliwe. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały szereg możliwości, których celem jest obniżenie kosztu OC. Pierwszą i zarazem najprostszą z nich jest porównanie ofert kilkunastu firm. Możesz to zrobić z łatwością za pomocą pojedynczych stron internetowych, zawierających ceny ofert lub dzięki porównywarce cen. Tworzy ona statystykę kosztową najpopularniejszych ubezpieczycieli. Mając takie dane, z łatwością będziesz mógł zapoznać się z ofertami, których kalkulacje będą najkorzystniejsze.
Inną metodą na obniżenie kosztów OC jest zakup ubezpieczeń w pakiecie. Wiele ofert jest zebranych w różnego rodzaju zestawy polis. Najpopularniejszym kompletem jest OC, AC i NNW. W tak skonfigurowanym pakiecie będziesz miał pełną ochronę Twojego samochodu. Cena tych trzech ubezpieczeń w jednym ”zestawie” będzie o wiele niższa niż w sytuacji kupna każdej z polis oddzielnie. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość dobrania do stworzonego pakietu różnych rozszerzeń jak np. Assistance Opony. Również to udogodnienie posiada niższą cenę niż kupowane samodzielnie.
Wysokość składki OC. Podsumowanie
Przed zakupem ubezpieczenia warto mieć świadomość, że jego cena jest uzależniona w większości od czynników, na które nie mamy wpływu. Warto więc przejrzeć oferty kilkunastu ubezpieczycieli, aby znaleźć tą najkorzystniejszą. Zapoznaj się z warunkami polisy w LINK4. Proponujemy różnego rodzaju pakiety ubezpieczeń. Wybierz najkorzystniejszy dla siebie!
Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu
Materiał powstał we współpracy z LINK4.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: