
Co wpływa na żywotność akumulatora w elektrykach? Rewolucyjna technologia pozwoli przewidzieć cykl życia baterii
To jak długo akumulatory w samochodach elektrycznych zachowają wysoką sprawność, zależy od wielu czynników, więc szacunki podawane przez producentów, mogą znacząco odbiegać od rzeczywistości. Teraz może się to zmienić.
Co wpływa na żywotność baterii? Całe multum czynników. Podstawowy to liczba cykli ładowania, ale na jej kondycję wpływa też styl jazdy kierowcy, moc z jaką się baterię ładuje, a także to, czy pozwala jej się rozładować do bardzo niskiego poziomu lub czy uzupełnia energię „do pełna”. Jak określić w jaki sposób te zmienne wpłyną na akumulator?
Zużyte baterie wcale nie muszą być szkodliwe dla środowiska? Ciekawe wnioski z dyskusyjnego raportu
Odpowiedzieć na to pytanie postanowiła firma Silver Power System we współpracy z London EV Company, Imperial Collage oraz Watt Electric Vehicle Company. Przez dziewięć miesięcy pracowano nad czymś, co nazwano „wirtualnym bliźniakiem”, czyli komputerowym modelem dokładnie odtwarzającym konkretną baterię. Do jego stworzenia wykorzystano dane zebrane przez 50 LEVC TX, czyli słynnych londyńskich taksówek, oraz kilku aut sportowych, stworzonych przez Watt EV Company. Wszystkie te pojazdy wspólnie przejechały 500 tys. km.
NIO udowadnia, że wymienne baterie w elektrykach mają sens!
W ten sposób można przewidzieć, jak będzie sprawować się dana bateria przez cały swój cykl życia. Pozwoli to producentom samochodów oraz akumulatorów, prognozować jak ich nowe produkty będą się sprawowały za na przykład kilka lat, bez konieczności „testowania” tego na autach konkretnych klientów. To z kolei może przyspieszyć proces udoskonalania baterii.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: