Święto pszczół w Pasiece Mercedesa. Poznajcie kilka ciekawych faktów
20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. To dobra okazja, by sprawdzić, co u nich słychać – a także poznać kilka ciekawych faktów z życia pszczół.
Warto przypomnieć, że te pracowite owady mają niebagatelne znaczenie dla światowej produkcji żywności. Niestety, stosowanie chemii do ochrony roślin oraz zanieczyszczenie środowiska prowadzą do spadku populacji pszczół.
Na szczęście nie brakuje dobrych przykładów – ogrodnicy i rolnicy starają się przyciągać pszczoły i pomóc zaspokoić ich potrzeby żywieniowe. Rośnie też świadomość ekologiczna oraz wiedza na temat tych owadów. Pszczoły znajdują nowe „domy” również w miastach, gdzie według niektórych pszczelarzy mogą liczyć na urozmaiconą „dietę”.
W maju br. mijają już 2 lata od założenia pasieki na dachu salonu Mercedesa i siedziby Mercedes-Benz Polska przy ul. Daimlera w Warszawie. Rocznica zbiega się ze Światowym Dniem Pszczół, który wypada 20 maja, w dniu urodzin Antona Janšy – słoweńskiego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, żyjącego w XVIII wieku.
Pasieka Mercedesa składa się z 10 uli, które zamieszkuje ok. 300 tysięcy owadów – obecnie to pszczoła rasy buckfast, łagodna i pracowita. O pracowitości pszczół najlepiej świadczą statystyki: pszczoła zbieraczka w ciągu jednego lotu odwiedza 50-150 kwiatów. Żeby zebrać 1 kg miodu, pszczoły zbierają ok. 3 kg nektaru – 2 kg wody ulega bowiem odparowaniu. W tym celu muszą wykonać ok. 60 mln lotów i odwiedzić kilka milionów kwiatów (zależnie od miododajności, czasu kwitnienia, odległości, preferencji).
W rekordowym 2019 roku pasieka przyniosła ponad 70 kg miodu. Ubiegły rok był dla pasieki wyzwaniem – brakowało typowego pożytku lipowego (obfite deszcze, później susze i wreszcie sroga zima). W lutym pszczoły zostały dokarmione, a od początku maja latają zbierając pyłek i nektar.
W 2020 r. pasieka została otwarta również na terenie fabryki Mercedes-Benz w Jaworze. Przy zbiorniku retencyjnym obok budynku nr 1 znajduje się 5 uli zamieszkiwanych przez 180 tys. pszczół. „Pasieka MBMPL” (skrótowiec pochodzi od nazwy spółki Mercedes-Benz Manufacturing Poland) ma na celu nie tylko zwiększenie populacji pszczół w Jaworze, ale również uwrażliwienie pracowników na kwestię ochrony środowiska i zmian klimatycznych. W firmie zaplanowano warsztaty „z życia pszczół”, a uzyskany ze zbiorów miód ma być dostępny dla pracowników w biurowych kuchniach.
Najnowsze
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
Autodromo Nazionale di Monza docenia zazwyczaj tych kierowców, którzy nie boją się wysokich prędkości, podejmują próby wyprzedzania w nielicznych zakrętach i wykorzystują błędy popełnione przez rywali. To właśnie oni, najlepsi z najlepszych, mają szanse stanąć na podium na włoskiej ziemi. Gosia Rdest w ostatnim wyścigu sezonu dowiodła, że należy do tego grona, zajmując trzecią pozycję w klasie Challenger. -
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
-
8 typowych błędów, jakie polscy kierowcy popełniają na rondach