Sportowe samochody miejskie
Auta z segmentu B – niektórzy mówią o nich, że są stworzone dla kobiet. W większości małe i zgrabne, ułatwiające manewrowanie w ciasnych przestrzeniach, na parkingach czy w korkach, są wygodne na dojazdy do pracy i na zakupy. Co nie znaczy, że nie mają ukrytych zalet i werwy.
Suzuki Swift Sport |
![]() |
fot. Suzuki |
Na przykład Suzuki Swift Sport z silnikiem 1,6 VVT o mocy 136 KM potrafi, dzięki niewielkie masie, rozpędzić się do setki w 8,7 sekundy. Autostradą za zachodnią granicą pogna nawet 195 km/h. Ma 6-stopniową skrzynię biegów, jest też oszczędne – pali 6,4 l benzyny na 100 km. Bi-ksenowe przednie reflektory zwiększają widoczność nocą. Ponadto Suzuki ma 17-calowe obręcze ze stopów lekkich, dwie niezależne końcówki układu wydechowego, nakładki na progi i pedały, a także wyprofilowane fotele. Bezpieczny pedał hamulca i sprzęgła nie zapada się w razie wypadku.
Ford Fiesta Sport |
![]() |
fot. Ford |
Przyjazny dla portfela i dynamiczny jest również Ford Fiesta Sport z silnikiem 1,6 Ti-VCT (120 KM). W cyklu mieszanym średnio zużywa 5,9 l paliwa na 100 km, a do setki dochodzi w 9,9 sekundy. Niezłe przyspieszenie jak na mały samochód. Sportowego sznytu nadaje temu modelowi Forda obniżone zawieszenie, chromowana oprawa przednich reflektorów i tylny spoiler, a kubełkowe fotele są dodatkowo bardzo wygodne.
Nissan Micra i Mitsubishi Colt osiągi mają nieco słabsze, ale to nie znaczy, że całkiem słabe. Colt osiąga setkę w 11 sekund (silnik 1,3 i 95 KM), paląc 5,6 l na 100 km. Micra natomiast ten sam pułap przekracza po upływie 11,3 sekundy, napędzana przez silnik o pojemności 1,2 l i 98 KM. Z wymienionych jest najbardziej oszczędna – 4,1 l benzyny na 100 km w cyklu mieszanym.
Nissan Micra III |
![]() |
fot. Nissan |
Nissan Micra w wersji Tekna jest wyposażony w 15-calowe felgi oraz halogenowe przednie lampy z regulacją wysokości. Mitsubishi Colt w wersji Intense ma 16-calowe koła z aluminiowymi obręczami. W obu autach kierownica i dźwignia zmiany biegów są pokryte skórą.
Wszystkie wymienione samochody mają szczególne zabezpieczenia z myślą o najmłodszych. Colt, na przykład, jest wyposażony w dwa mocowania dziecięcych fotelików ISO-FIX CRS i zabezpieczenie tylnych drzwi w wersji 5-drzwiowej. Fiesta i Micra chronią głowę i klatkę piersiową kierowcy oraz pasażera dzięki bocznym poduszkom powietrznym. Zamontowanie systemu ABS z EBD odpowiada za odpowiedni rozkład siły hamowania i redukuje możliwość utraty kontroli nad pojazdem.
Mitsubishi Colt ZEN |
![]() |
fot. Mitsubishi |
W Fordzie Fiesta opcjonalnie można także wybrać elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP) z układem kontroli trakcji (TCS), a podobne rozwiązanie są dostępne także w Suzuki Swift Sport oraz Nissanie Micra. Wszystkie pojazdy są również wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.
Kobiece, mało palą, potrafią się wcisnąć nawet tam, gdzie jest ciasno, a dynamiki może im pozazdrościć niejeden większy samochód. Czego chcieć więcej w codziennych korkach?
Najnowsze
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
Volvo Cars Tech Hub w Krakowie obchodzi drugą rocznicę działalności. Firma chwali się, że to właśnie tam powstały kluczowe technologie dla nowego elektrycznego sedana ES90. Ale czy rzeczywiście polscy inżynierowie mieli tak duży wpływ na ten samochód? Przyjrzyjmy się faktom. -
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
-
Polskie warsztaty na skraju bankructwa? Długi sięgają 458 mln zł, a wiarygodność płatnicza spada
-
Elektryczny SUV – sprawdź model EX90 od szwedzkiej marki Volvo
Zostaw komentarz: