Mikropickup, czyli Smart for-us. Szefową kobieta!
Po raz kolejny smart wywraca świat dwóch i czterech kółek do góry nogami. Najnowszy model for-us mierzy się z zupełnie nowym wyzwaniem i pokazuje, jak ma wyglądać miejski pikap XXI wieku. Nas dodatkowo cieszy fakt, że szefową projektu jest Annette Winkler. Co to może oznaczać dla kobiet?
smart for-us |
fot. Smart |
Może przewieźć dwa elektro-rowery. |
fot. Smart |
Być może to, że samochód ten został dopracowany właśnie z myślą o paniach.
Zapowiedź tego auta opisywałyśmy tu. Dziś mamy już realny samochód, zaprezentowany na salonie w Detroit, o niewielkich wymiarach, które sprawiają, że smart for-us mógłby pozostać niezauważony na platformie pełnowymiarowego pikapa. Nowy model porusza się za pomocą elektrycznego silnika o mocy 55 kW.
– W smarcie kochamy pikapy – muszą być tylko małe na zewnątrz, duże wewnątrz, bezpieczne i wygodne. A ze smartem for-us nie potrzebujemy już stacji benzynowych! – mówi dr Annette Winkler, szefowa smarta.
Rozstaw osi jest dłuższy o 61,3 cm w porównaniu do seryjnie produkowanego smarta fortwo, a krótkie zwisy nadają całości zwartą formę. Co to może oznaczać? Zwinność i łatwe manerwowanie w ciasnych, miejskich uliczkach, a poza tym dobre trzymanie auta na zakrętach.
Samochodem, a może rowerem elektrycznym?
Smart for-us ma kabinę mieszczącą dwie osoby, a za nią czeka przestrzeń bagażowa na dwa smarty ebike. Dzięki stacji dokującej na platformie ładunkowej, baterie ebike’ów są ciągle ładowane, a ich użytkownicy moga się poruszać na nich np. w strefie ograniczonego ruchu. Warto podkreślić, że hybrydowe ebike’i mogą jeździć zarówno o sile ludzkich mięśni, jak i z wykorzystaniem 250-watowego motoru elektrycznego; zależnie od trybu jazdy, energia zgromadzona w baterii wystarczy do pokonania nawet 100 kilometrów.
Mikroskopijny pick-up
Tylna burta jest odchylana elektrycznie; po jej otwarciu platforma wysuwa się, ułatwiając załadunek, a próg znajduje się na wysokości zaledwie 90 cm. For-us porusza się na 18-calowych obręczach z oponami Michelin 235/55 R18 (całkiem spore!), wyposażonych w pomysłowe, rozkładane mocowania, służące do zwolnienia nakrętek kół.
Wewnątrz fotele pokrywa żółta tkanina, a lśniące powierzchnie łączą się z elementami ze szczotkowanego aluminium. Konwencjonalne lusterko wsteczne zastąpił smartfon, znak czasów. Kierowca może obserwować sytuację za pojazdem dzięki zintegrowanej kamerze.
Wnętrze – smart for-us… |
fot. Smart |
jest… młodzieżowe 🙂 |
fot. Smart |
Napęd elektryczny
Elektryczny układ napędowy smarta for-us wykorzystuje koncepcję zastosowaną w modelu fortwo, którego premiera odbędzie się już wiosną br. Pod maską znalazł się elektryczny silnik o mocy 55 kW i momencie obrotowym 130 Nm. Prędkość maksymalna wynosi 120 km/h, a pojemność litowo-jonowych baterii – 17,6 kWh. Pełne ładowanie z domowego gniazdka zajmuje maksymalnie osiem godzin.
Wymiary smarta for-us: długość / szerokość / wysokość: 3547/1506/1701 mm
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: