Co oznaczają poszczególne kontrolki na desce rozdzielczej?
Każdorazowe przekręcenie kluczyka w stacyjce powiązane jest z „koncertem” kolorowych kontrolek na desce rozdzielczej, które po chwili gasną. Jednak co zrobić, jeśli któraś z nich nie zgaśnie? Które kontrolki są zapowiedzią poważnej usterki, a które sugerują rutynową czynność serwisową?
Za pomocą kontrolek samochód daje znać użytkownikowi, czy wszystko działa w nim tak, jak powinno, czy też pojawił się jakiś problem. Dlatego też znajomość poszczególnych symboli jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy auta i bezpieczeństwa kierowcy oraz innych użytkowników drogi.
Rodzaje kontrolek na desce rozdzielczej
Na desce rozdzielczej występują trzy rodzaje kontrolek:
- Kontrolki czerwone – stanowią najważniejszą grupę kontrolek, a ich pojawienie się oznacza poważną usterkę. Kontynuowanie jazdy z zapaloną kontrolką z tej grupy jest zabronione, dlatego też kierowca po zaobserwowaniu na desce rozdzielczej czerwonej kontrolki powinien niezwłocznie zatrzymać pojazd. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem może być wezwanie mobilnego warsztatu samochodowego, dzięki któremu mechanik przyjedzie we wskazane miejsce i naprawi pojazd, a kierowca będzie mógł ruszyć w dalszą drogę.
- Kontrolki pomarańczowe – informują o uruchomieniu funkcji, w które wyposażony jest samochód, ale mogą też sygnalizować problem / awarię w aucie. Jazda z zapaloną kontrolką z tej grupy może być kontynuowana warunkowo w celu dotarcia do warsztatu samochodowego.
- Kontrolki zielone – określają działanie poszczególnych funkcji w samochodzie. Pełnią rolę informującą i nie wskazują na awarię.
Co oznaczają najważniejsze, czerwone kontrolki?
Materiał został przygotowany we współpracy z mobilnym warsztatem samochodowym Besthol.pl
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
Volvo Cars Tech Hub w Krakowie obchodzi drugą rocznicę działalności. Firma chwali się, że to właśnie tam powstały kluczowe technologie dla nowego elektrycznego sedana ES90. Ale czy rzeczywiście polscy inżynierowie mieli tak duży wpływ na ten samochód? Przyjrzyjmy się faktom. -
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
-
Polskie warsztaty na skraju bankructwa? Długi sięgają 458 mln zł, a wiarygodność płatnicza spada
-
Elektryczny SUV – sprawdź model EX90 od szwedzkiej marki Volvo
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Very interesting, I found it fantastic and helpful. Thank you.