Bezpieczna jazda może się opłacać
Narzekamy na polskie drogi i bezpieczeństwo na nich, często naginając, a nawet łamiąc kodeks drogowy. Niektórzy twierdzą, że jazda zgodna z przepisami po prostu się nie opłaca. A gdyby ktoś zaproponował nam bonusy za nieskazitelną kartotekę? Niższą cenę ubezpieczenia, zniżki motoryzacyjne?
Ilość kierowców, a co za tym idzie również samochodów, jest w Polsce z roku na rok coraz większa. Przyczynia się to nie tylko do powstawania ogromnych korków w największych polskich miastach, ale również kolizji i wypadków, często z ofiarami śmiertelnymi. Problem bezpieczeństwa na polskich drogach jest cały czas aktualny i można odnieść wrażenie, że obecne sposoby na walkę z piratami drogowymi są po prostu nieskuteczne.
Jak sobie pościelisz…
– Polscy kierowcy nie powinni czekać i tłumaczyć, że bezpieczeństwo na naszych drogach zależy tylko od tego, co w tym zakresie zrobią drogowcy i ustawodawcy – twierdzi Bartosz Wolski, jeden z twórców projektu Stowarzyszenie Kierowców i Pasażerów. – Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od samych kierowców, którzy muszą mieć świadomość, że jazda samochodem to ogromna odpowiedzialność – podkreśla.
fot. Citroen
|
Według ekspertów, zajmujących się tematyką bezpiecznej jazdy, wiele zależy od mentalności kierowców i ich nastawienia. Jeśli bezpieczna jazda nadal będzie w świadomości kierowców synonimem wstydliwego i wolnego poruszania się samochodem po prawym pasie, sytuacja nie zmieni się na lepsze. Bezpieczna jazda powinna być powodem do dumy, bo przecież chodzi o życie nasze, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.
W bezpiecznych kierowcach siła
Wymyślono projekt, promoujący modę na bezpieczną jazdę poprzez nagradzanie i budowanie społeczności bezpiecznych kierowców.
– Tworząc nasz projekt, zastanawialiśmy się, dlaczego w naszym kraju mówi się tylko o karaniu kierowców, a na polskich drogach jest przecież mnóstwo kierowców, dla których bezpieczna jazda jest czymś niezwykle istotnym. Zauważyły to również towarzystwa ubezpieczeniowe, które postanowiły rozpocząć współpracę ze SKIP-em. Dzięki temu kierowca stając się członkiem Stowarzyszenia otrzymuje szereg dodatkowych zniżek na ubezpieczenia komunikacyjne. Bardzo chcemy żeby posiadanie Legitymacji Bezpiecznego Kierowcy stało się elementem wyróżniającym osoby zmotoryzowane na polskich drogach. Wierzymy, że SKIP stanie się w niedalekiej przyszłości przykładem dla innych i pozwoli skutecznie zmieniać wizerunek polskiego kierowcy – mówi Wolski.
„Jeżdżę bezpiecznie” – to brzmi dumnie. |
fot. Frendl
|
Nowe nagrody dla bezpiecznych kierowców
Od sierpnia tego roku SKIP wprowadziło Legitymację Bezpiecznego Kierowcy, którą otrzymać może jedynie kierowca spełniający specjalne kryteria. Po uiszczeniu opłaty członkowskiej wynoszącej 20 złotych za rok, każdy otrzymuje dostęp do dodatkowych zniżek na ubezpieczenia i szkoły bezpiecznej jazdy, a ponadto może rozszerzyć swoje członkostwo i objąć ochroną Assistance auto lub motocykl. Cała oferta powstaje w ramach ogólnopolskiego programu „Bezpieczni Kierowcy Płacą Mniej”.
– Możemy kierowcom zapewnić Assistance, które nie jest na przykład objęte ograniczeniami kilometrów na udzielaną pomoc, holowaniem bez limitów, zawiera gwarancję samochodu zastępczego, zakwaterowania i transportu do placówki medycznej. Zależy nam na tym, żeby kierowcy mieli zapewnione bezpieczeństwo, również w sytuacjach losowych, które niestety się zdarzają – mówi ekspert SKIP.
Polskie drogi pełne bezpiecznych kierowców
Bezpieczeństwo zależy od bardzo wielu czynników i wymaga ogromnej pracy zarówno ze strony instytucji dbających o infrastrukturę drogową i porządek na polskich drogach, jak i od samych kierowców. Obie strony muszą zrozumieć, że brak odpowiednich działań zbiera codziennie tragiczne żniwo, a ilość śmiertelnych wypadków w naszym kraju wzrasta w zatrważającym tempie. My, jako kierowcy, nie mamy wyjścia i musimy czekać, aż pojawią się w naszym kraju bezpieczne i nowoczesne drogi, przepisy wolne od absurdów. Sami jednak możemy zrobić bardzo wiele – wystarczy, że zaczniemy być dumni z tego, że jeździmy bezpiecznie i z wyobraźnią.
Najnowsze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
Samochody są dla wielu z nas nieodłącznym towarzyszem zarówno weekendowych eskapad, jak i wakacyjnych podróży. Zapewniają mobilność, a także niezależność w bliższym i dalszym podróżowaniu. Późną jesienią, gdy zmienna aura jest wyzwaniem dla planowania pieszych wędrówek, zachęcamy do odwiedzenia miejsc, gdzie pasja do klasycznej motoryzacji przybrała fascynującą formę niezwykłych, muzealnych ekspozycji. -
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
-
Kia EV3 w gronie finalistów konkursu Car of the Year 2025
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
Zostaw komentarz: