„Królowa Bugatti – śladami życia mistrzyni prędkości” Miranda Seymour
Książka przenosi nas w szalone lata 30-te ubiegłego wieku, czasy paryskich kabaretów, rodzącej się motoryzacji, pierwszych wyścigów samochodowych i tragedii na torach. Pokazuje świat pełnych fantazji i talentu konstruktorów najszybszych aut świata, kierowców rajdowych, na których za każdym zakrętem czyhała śmierć, a wśród nich, życiową awanturnicę, obdarzoną niezwykłym temperamentem piękność - Helle Nice...
Ani pochodzenie ani dzieciństwo nie zapowiadały niezwykłego życia, jakie potem wiodła ta urocza, żywiołowa i beztrosko rozwiązła dama. Hélène Delangle, lepiej znana jako Hellé Nice, urodziła się w 1900 roku w małej francuskiej wiosce i była córką poczmistrza. Kochało ją wielu, nienawidziło kilkoro – jedna z jej rywalek stwierdziła kiedyś z przekąsem, że Hélène myśli tylko o „seksie i popisywaniu się”.
Pierwszym krokiem na ścieżce do błyskotliwej, choć krótkiej kariery była przeprowadzka do Paryża w połowie szalonych lat dwudziestych zeszłego wieku. Wyzwolona spod nadzoru rodziny Hélène zaczęła tańczyć w balecie, później została striptizerką. Nie wystarczał jej jednak duszny światek wielbicieli i zasłon z wiotkiego tiulu. Na Mistrzostwach Aktorów – typowo francuskiej imprezie, gdzie aktorskie sławy konkurowały na torach wyścigowych o palmę pierwszeństwa – zakochała się w potężnych maszynach i oszałamiających prędkościach. Jak się okazało, miała wszelkie warunki, aby zostać niezwykle utalentowanym, nieulękłym kierowcą – królową wyścigów samochodowych.
Piękna, młoda Hellé Nice – bo takie nazwisko przybrała – nie tylko zwróciła na siebie uwagę, ale i współpracowała z Ettore Bugattim, twórcą marki samochodów, z którymi już na zawsze będą kojarzyć się jej osiągnięcia. Żadna z kobiet w tamtych czasach nie zrobiła takiej kariery w sporcie samochodowym jak ona. Brała udział w wielu wyścigach Grand Prix, w latach trzydziestych. Jako jedyna kobieta jeździła na zdradliwych amerykańskich torach wyścigowych i ustanawiała kolejne, nowe rekordy prędkości, aż zdarzył się wypadek, który stał się początkiem końca jej kariery kierowcy wyścigowego. Potem zaś oskarżenia o współpracę z Gestapo zniszczyły jej reputację i zabrały wszystko, co kochała, lecz mimo wszystko do końca życia nie upadła na duchu.
Królowa Bugatti jest opowieścią o fascynującej, niezłomnej kobiecie, jednej z wielbiących ryzyko istot, która była jednym z pionierów sportów motorowych. W tym reportażu historycznym, odwołując się do niepublikowanych wcześniej materiałów, Miranda Seymour odtworzyła przebieg burzliwej kariery i niezwykłego życia Hellé Nice, a także odsłoniła kulisy wyścigów samochodowych w latach międzywojnia.
Cena: 34 zł
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Zostaw komentarz: