Ciekawostki Michelin na pikniku naukowym w Warszawie
Jak zbudowane są koła do pojazdów kosmicznych i opony do samochodów elektrycznych? Czy koło może mieć własny silnik? Jak wykorzystuje się w oponach właściwości elastomerów i polimerów? Wszystkiego dowiesz się już w ten weekend na ekspozycji Michelin podczas pikniku naukowego w Warszawie.
fot. Michelin
|
W sobotę 12 czerwca w Warszawie odbędzie się największy w Europie plenerowy happening naukowy – Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki. Swoje osiągnięcia naukowe zaprezentuje ponad 200 firm i instytucji z całego świata. Obszar szczególnie angażujący wysiłki naukowców to ochrona środowiska – a jednym z wyzwań jest konieczność pogodzenia dynamicznego rozwoju motoryzacji z troską o ekologię.
Po drogach świata porusza się obecnie 900 milionów samochodów, a do 2030 roku ich liczba wzrośnie do 1,5 miliarda. Każdego roku samochody emitują ok. 5 miliardów ton CO2. Firma Michelin będzie uczestniczyć w Pikniku Naukowym, by przybliżyć uczestnikom przyszłościowe rozwiązania, mogące ograniczyć szkodliwy wpływ motoryzacji na środowisko.
Wykorzystanie elastomerów i polimerów, czyli technologii Green Power Compound do budowy opon. |
fot. Michelin
|
14 edycja Pikniku Naukowego odbędzie się w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, na warszawskim Powiślu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Wielki Mikroświat”. Zaplanowano ponad 1000 pokazów z najróżniejszych dziedzin wiedzy, takich jak fizyka, matematyka, czy najnowsze technologie. Właśnie w tej ostatniej kategorii zaprezentuje się na Pikniku Naukowym Firma Michelin, w namiocie numer 150.
Wśród nowatorskich rozwiązań, które Michelin będzie przybliżał publiczności, znajdzie się Active Wheel, czyli pomysł koła mającego własny silnik i zawieszenie. To rozwiązanie było prezentowane w ubiegłym tygodniu w Rio De Janeiro, podczas międzynarodowego spotkania na temat ekorozwiązań w motoryzacji – Michelin Challenge Bibendum.
Dowiedz się jak zbudowano i testowano Lunar Wheel, czyli koło do pojazdów komicznych. |
fot. Michelin
|
Goście Pikniku Naukowego, którzy odwiedzą namiot Michelin, dowiedzą się czym różnią się opony do samochodów elektrycznych od opon do aut osobowych z silnikami paliwowymi.
Michelin zaprezentuje też podczas Pikniku Naukowego tajemnice skomplikowanej budowy opony i najnowsze pomysły naukowców dotyczące wykorzystania elastomerów i polimerów, czyli technologii Green Power Compoud.
Goście Pikniku, którzy odwiedzą namiot Michelin będą mogli także dowiedzieć się jak zbudowano i testowano Lunar Wheel, czyli koło do pojazdów komicznych.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: