Rajd Polski 2016 – sobota: Tanäk coraz bliżej zwycięstwa
Tylko cztery odcinki specjalne o łącznej długości niespełna 60 km dzielą załogę Ott Tänak/Raigo Mõlder od pierwszego w karierze zwycięstwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata.
Po dwóch etapach estoński duet przewodzi stawce PZM 73. Rajdu Polski z 21-sekundową przewagą nad Andreasem Mikkelsenem pilotowanym przez Andersa Jægera (Volkswagen Polo R WRC). Trzecia lokata należy do Haydena Paddona i Johna Kennarda (Hyundai i20 WRC). Co ciekawe żadna z 15 załóg startujących samochodami WRC nie wycofała się z rywalizacji. Prawdopodobnie swoje trzy grosze doda do niej aura, bowiem po serii upalnych dni nad Mazury ma zawitać front atmosferyczny i na niedzielę 3 lipca zapowiadany jest ulewny deszcz.
W sobotę załogi udały się na północny wschód od Mikołajek w okolice Gołdapi, gdzie zlokalizowana była strefa zmiany opon. Pierwszym w harmonogramie drugiego etapu był 14-kilometrowy odcinek Gołdap. Sébastien Ogier, który po raz kolejny musiał otwierać listę startową zanotował dopiero 9. czas. To nie wystarczyło, aby utrzymać 4. lokatę w klasyfikacji generalnej rajdu. Trzykrotnego mistrza świata wyprzedził zwycięzca tegorocznego Rajdu Sardynii, Thierry Neuville, który zanotował 4. czas. Oesowe zwycięstwo padło łupem lidera zawodów Otta Tänaka, który na zaledwie jednej próbie podwoił swoje prowadzenie nad Andreasem Mikkelsenem. Co ciekawe, po przejechaniu 11 odcinków specjalnych o łącznej długości 136 km dwaj kierowcy Abu Dhabi Total World Rally Team, Stéphane Lefebvre i Craig Breen mieli identyczny łączny czas i plasowali się na 7. miejscu w „generalce”.
Następnie załogi przystąpiły do najdłuższego w rajdzie odcinka Stańczyki (25,27 km), gdzie po raz kolejny najlepszy czas uzyskał Ott Tänak, który do 13 sekund powiększył przewagę nad drugim w klasyfikacji Andreasem Mikkelsenem. Trzeci czas zanotował Hayden Paddon, zaś lider punktacji kierowców Sébastien Ogier był w wynikach dopiero jedenasty. „To była katastrofa. Musiałem odkurzać trasę z luźnego szutru i straciłem sporo czasu” – żalił się na mecie dwunastej próby lider teamu Volkswagen Motorsport.
Na klasycznych Babkach trzecie oesowe zwycięstwo z rzędu i ósme w całym rajdzie dorzucił do swojej kolekcji Tänak, który po porannej pętli zwiększył prowadzenie nad Mikkelsenem do 18 sekund. Z bardzo dobrej strony pokazał się Stéphane Lefebvre notując drugi czas. To był kolejny trudny odcinek dla Ogiera, który został zepchnięty przez swojego kolegę z zespołu Jariego-Matti Latvalę na 6. pozycję. Co ciekawe Fin zdołał wyprzedzić swojego francuskiego kolegę mimo błędu popełnionego podczas pierwszego przejazdu Babek. – Na jednym ze skrzyżowań pojechałem za szybko, musiałem cofać i straciłem około 3 sekund – relacjonował Latvala.
Bardzo ciekawa walka trwała w kategorii WRC 2. Prawdopodobnie niesiony wczorajszym zwycięstwem Walijczyków w ćwierćfinale Euro 2016, klasą dla samego siebie był Elfyn Evans, który wygrał wszystkie trzy odcinki pierwszej sobotniej pętli redukując znacznie stratę do lidera tej klasyfikacji Teemu Suninena. Po przejechaniu 182 kilometrów oesowych jego przewaga nad drugim w wynikach WRC 2 Esapekką Lappi wynosiła zaledwie 1,9 sekundy. Do udanych pierwszej sobotniej pętli nie zaliczą Marius Aasen oraz Nicolas Fuchs. Zarówno Norweg, jak i Peruwiańczyk mieli dachowanie. Dla Aasena oznaczało to wycofanie się z sobotniej rywalizacji, podczas gdy Fuchs stracił ponad dwie i pół minuty.
Druga sobotnia pętla była rozgrywana w nieco innej konfiguracji niż poprzednia. Popołudniowa rywalizacja rozpoczęła się bowiem na najdłuższym i zarazem najbardziej oddalonym od Mikołajek odcinku Stańczyki. Sébastien Ogier mimo że poprawił czas poprzedniego przejazdu tej próby o 27 sekund, to uplasował się na 6. miejscu. Pierwszy odcinek tego dnia wygrał Andreas Mikkelsen zmniejszając stratę do czwartego wynikach tej próby Tänaka do 16,2 sekundy. Dla Norwega był to 55 najlepszy czas uzyskany w mistrzostwach świata i zarazem 571 dla Volkswagena Polo R WRC. Pecha miał Henning Solberg, który był zmuszony zmieniać koło na trasie odcinka tracąc ponad 3 minuty.
Na drugim przejeździe odcinka Babki doszło do nie lada niespodzianki, bowiem po raz pierwszy oesowe zwycięstwo w mistrzostwach świata zgarnął 24-letni Stéphane Lefebvre z ekipy Abu Dhabi Total WRT. Liczącą 21 km próbę Francuz przejechał ze średnią prędkością 125 km/h. Podobną przygodę do Henninga Solberga, tym razem zaliczył Walerij Gorban (Mini JCW WRC), który zaledwie 2 km od startu uderzył w kamień, przebił przednią oponę i był zmuszony do zmiany koła co skutkowało niemal 4-minutową stratą.
Przedostatni w sobotnim harmonogramie znajdował się drugi przejazd odcinka Gołdap, gdzie swoje pierwsze oesowe zwycięstwo w rajdzie i 452 w historii startów w mistrzostwach świata zanotował Jari-Matti Latvala. Przed tą próbą na skutek awarii skrzyni biegów z sobotniej rywalizacji wycofali się Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia R5).
Podobnie jak w czwartek i piątek, również sobotnią rywalizację kończył przejazd widowiskowej próby Mikołajki Arena, podczas której do dziewięciu liczbę oesowych zwycięstw podniósł Ott Tänak.
„To był świetny dzień, chociaż odcinki były wymagające. Wiedziałem, że po południu będzie znacznie trudniej niż podczas porannej pętli kiedy wygrałem wszystkie próby. Jutro będzie ciekawy dzień. Mam jednak ponad 20-sekundową przewagę i powinno być w porządku” – cieszył się w sobotni wieczór lider PZM 73. Rajdu Polski.
„To było bardzo dobre popołudnie. Cały czas jechaliśmy na maksimum swoich możliwości. Popełniłem jednak mały błąd. Myślę, że strata do Otta jest zbyt duża do odrobienia. Musimy jednak cisnąć, bowiem Hayden jest tuż za nami. Zobaczymy co się wydarzy jutro, gdy spadnie deszcz. To na pewno będzie interesujący dzień” – mówił na mecie sobotniego etapu Andreas Mikkelsen..
W WRC 2 druga pętla zdecydowanie należała do zwycięzcy Rajdu Polski z 2012 roku, Esapekki Lappiego. Fabryczny kierowca ekipy Škoda Motorsport już na OS 14 (Stańczyki 2) uzyskał najlepszy czas i wysunął się na prowadzenie w swojej kategorii. Po dwóch etapach przewaga Lappiego nad jego rodakiem Teemu Suninenem wynosi niespełna 10 sekund. Trzecia lokata przed niedzielnym etapem należy do zwycięzcy w kategorii WRC 2 w Monte Carlo i Szwecji, Elfyna Evansa (Ford Fiesta R5).
W Junior WRC trwa koncert jazdy Simone Tempestiniego, który wypracował już niemal 3-minutową przewagę nad Therry Folbem, zaś w czempionacie Drive DMACK Fiesta Trophy na czele klasyfikacji znajduje się Walijczyk Osian Pryce.
Przed nami ostatni dzień rywalizacji w PZM 73. Rajdzie Polski. W niedzielę 3 lipca zawodnicy będą mieli do przejechania cztery odcinki specjalne o łącznej długości blisko 60 km. Walka rozpocznie się od przejazdu próby Baranowo zlokalizowanej nieopodal parku serwisowego w Mikołajkach. Drugi w pętli to odcinek Sady, którego drugi przejazd będzie stanowił tzw. Power Stage, podczas którego zawodnicy zdobywają bonusowe punkty. Na godz. 14.00 w centrum Mikołajek przewidziana jest ceremonia zakończenia PZM 73. Rajdu Polski.
PZM 73. Rajd Polski – wyniki po OS 17:
1. Ott Tänak (EST)/Raigo Molder (EST) Ford Fiesta RS WRC 2:05.37.2
2. Andreas Mikkelsen (NOR)/Anders Jæger (NOR) Volkswagen Polo R WRC + 21.3
3. Hayden Paddon (NZ)/John Kennard (NZ) Hyundai i20 WRC + 27.8
4. Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL) Hyundai i20 WRC + 43.5
5. Jari-Matti Latvala (FIN)/Miikka Anttila (FIN) Volkswagen Polo R WRC + 1:04.5
6. Sébastien Ogier (FRA)/Julien Ingrassia (FRA) Volkswagen Polo R WRC + 1:08.1
7. Stéphane Lefebvre (FRA)/Gabin Moreau (F) DS3 WRC + 1:21.2
8. Craig Breen (IRL)/Scott Martin (IRL) DS3 WRC + 1:33.2
9. Eric Camilli (FRA)/Benjamin Veillas (F) DS3 WRC + 2:10.6
10. Mads Østberg (N)/Ola Floene (N) Ford Fiesta RS WRC + 2:19.9
Liderzy PZM 73. Rajdu Polski po sobotnim etapie:
OS 1: Neuville
OS 2: Paddon
OS 3 – 7: Mikkelsen
OS 8 – 17: Tänak
Zwycięzcy odcinków specjalnych:
Tänak: 9 (1ex aequo)
Paddon: 3
Mikkelsen: 2
Lefebvre: 1
Latvala: 1
Neuville: 1
Ogier: 1 (ex aequo)
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: