
Sonda lambda – inteligentny strażnik czystości spalin
Tajemniczy czujnik o nazwie sonda lambda nie ma nic wspólnego z kosmosem. Za co więc odpowiada w samochodzie i do czego służy?
Sonda lambda jest inteligentnym strażnikiem czystości spalin w układzie wylotowym silnika – mierzy skład gazów wydechowych. To rozwiązanie pozwola na dokładne dozowanie ilości wtryskiwanego paliwa, a tym samym na powstanie bardzo efektywnych i czystych silników. Ten czujnik tlenu potrafi jednak jeszcze więcej. Na przykład w silnikach benzynowych, bez nowoczesnych sond lambda nie byłoby możliwe odcinanie dawkowania w fazie hamowania silnikiem, które przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa. Nie byłoby również możliwe nowoczesne oczyszczanie spalin w silnikach Diesla.
Tymczasem minęło dokładnie 40 lat od rozpoczęcia seryjnej produkcji tego wynalazku. Historia sukcesu tego czujnika rozpoczęła się w roku 1976 w USA. Volvo serii 240/260 był pierwszym samochodem osobowym wyposażonym seryjnie w sondę lambda Boscha z przeznaczeniem na rynek amerykański. Już wtedy przepisy dotyczące emisji spalin były w Stanach stosunkowo rygorystyczne. Równocześnie czujnik dał dowód możliwości nowoczesnej techniki stosowanej w silnikach. Dzięki dokładnej regulacji lambda (stosunku paliwa do zassanego powietrza) wartości emisji były znacznie niższe od dopuszczalnych. Dzisiaj sondy lambda stały się integralną częścią nowoczesnych samochodów. Ze względów technicznych coraz więcej pojazdów zasilanych benzyną ma zamontowane w układzie wydechowym dwie sondy lambda.
Trudno wyobrazić sobie nowoczesne pojazdy z silnikami wysokoprężnymi bez sondy lambda. Ten trend będzie kontynuowany ponieważ coraz bardziej zaostrzone przepisami prawa limity emisji dla nowo zarejestrowanych pojazdów benzynowych i wysokoprężnych można osiągnąć jedynie za pomocą wysoce wydajnego systemu oczyszczania spalin.
W przypadku uszkodzenia sondy lambda kierowcy powinni jak najszybciej zlecić jej wymianę. Bez poprawnie działającej sondy wzrasta zużycie paliwa. Diagnozy, czy dana sonda lambda powinna zostać wymieniona, czy nie, dokonuje warsztat samochody. Do tego celu używa się nowoczesnych testerów, analizatorów spalin oraz dymomierzy, które umożliwiają szybką i rzetelną ocenę aktualnego stanu sond lambda.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: