Koenigsegg One:1 bije rekord Guinnessa
Supersportowy Koenigsegg One:1 ustanowił nowy czas przyspieszenia 0-300-0 km/h wynoszący 17,95 sekundy, bijąc o 3,24 sekundy wcześniejszy rekord należący do modelu Agera R (21,19 sekundy w roku 2011). Zobacz film.
Zamontowany w aucie system pomiarowy VBOX wskazał następujące rezultaty:
– przyspieszenie od 0 do 300 km/h: 11,922 sekundy,
– hamowanie z 300 km/h do zera: 6,032 sekundy,
– czas przyspieszenia od 0 do 300 km/h i wyhamowania do zera: 17,95 sekundy.
Ciekawostką jest fakt, że w próbie bicia rekordu Guinnessa wykorzystano egzemplarz modelu One:1 cięższy o 50 kilogramów od seryjnego odpowiednika. Dodatkowe kilogramy, z którymi musiał sobie poradzić silnik, to „zasługa” zastosowania klatki bezpieczeństwa.
5-litrowy silnik V8 twin-turbo to jednostka ze standardowego Koenigsegga One:1, która generuje 1360 KM, a masa własna auta wynosi dokładnie 1360 kilogramów, co oznacza, że stosunek mocy do masy to dokładnie 1:1 – stąd nazwa „One:1”. Napęd trafia do tylnych kół za pośrednictwem 7-biegowej przekładni dwusprzęgłowej pracującej w parze z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego. Standardem są ceramiczne tarcze hamulcowe o średnicy 397 mm z przodu i 380 mm z tyłu.
Źródło: Koenigsegg, Mototarget.pl
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
Autodromo Nazionale di Monza docenia zazwyczaj tych kierowców, którzy nie boją się wysokich prędkości, podejmują próby wyprzedzania w nielicznych zakrętach i wykorzystują błędy popełnione przez rywali. To właśnie oni, najlepsi z najlepszych, mają szanse stanąć na podium na włoskiej ziemi. Gosia Rdest w ostatnim wyścigu sezonu dowiodła, że należy do tego grona, zajmując trzecią pozycję w klasie Challenger. -
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
-
8 typowych błędów, jakie polscy kierowcy popełniają na rondach
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Kto pisze te artykuły…Rekord jest nie uznany dlatego, że One:1 wyprodukowano tylko w 6 egzemplarzach (a potrzeba przynajmniej 20). Co za tym idzie mówienie, że ten samochód posiada w STANDARDZIE tarcze ceramiczne jest nie na miejscu (bo wszystkie 6 mają full opcje ) 😉