Strefa motocyklistki – pani prawnik na dwóch kołach
Rozpoczynamy cykl opowiadań, których autorkami są nasze czytelniczki - motocyklistki. Zapraszmy do lektury pierwszego artykułu: "słucham, to dla Pani ten motocykl? Pani chyba z konia spadła! To maszynka do zabijania, a nie zabawka dla baby!". Zainteresowana?
fot. z archiwum Mai Sujkowskiej
|
Maja Sujkowska
urodzona: 03.05.1983 w Warszawie
wykształcenie: magister prawa, inżynier zagospodarowania przestrzennego, Master of Business Administration
obecne zajęcia: prowadzi pierwszą w Polsce infolinię prawną, kancelarię prawną, jest wykładowcą akademickim, arbitrem i mediatorem
sporty: motocykle, snowboard, nurkowanie, konna jazda, wakeboard
inne zainteresowania: podróże, kulinaria, muzyka
Na co dzień jestem prawnikiem, prezesem firmy prowadzącej pierwszą w Polsce infolinię prawną, nauczycielem akademickim na wydziale prawa. Wykonuję zawód, który wiąże się z powagą i zaufaniem. Mój codzienny strój to elegancki żakiet, spódnica i szpilki, czasami wybieram również sukienkę. Zawsze noszę czerwone paznokcie. Po pracy jednak najchętniej zakładam strój, wsiadam na swój motocykl i jadę prosto przed siebie… prosto to znaczy najlepiej po zakrętach. Moim znakiem rozpoznawczym jest wystający z pod kasku warkocz i jaskrawa zieleń mojego szerszenia.
Kocham prędkość i adrenalinę, no i przede wszystkim, mam sporo szalonych pomysłów. Niektóre z nich udało mi się już zrealizować (bungy, rafting, pływanie z rekinami wielorybimi, przejażdżka samolotem akrobatycznym). Inne muszą jeszcze poczekać na swoją kolejkę, a w kolejce są: helibording, czy skoki spadochronowe, a także wzięcie udziału w honda hornet cup. Dodatkowo jestem zagorzałą wielbicielką kolejek górskich.
Na codzień pracuję jako prawniczka. Prowadzę własną firmę. |
fot. z archiwum Mai Sujkowskiej
|
Pociąg do motoryzacji można było u mnie zauważyć od najmłodszych lat. Pamiętam, jak któregoś razu byłam z rodzicami w motoryzacyjnym wesołym miasteczku w Szwecji koło Goeteborga, miałam wtedy 8 lat. To był pierwszy raz w moim życiu, gdy samodzielnie jechałam na quadzie, czy małym motocyklu enduro. Zakochałam się! Okazało się to dużo większą frajdą, niż w tamtych czasach dobrze mi już znane gokarty. Jak tylko była okazja, to nigdy nie mogłam przepuścić takich zabaw, jak jazda na skuterach śnieżnych, czy wodnych, każdy wyjazd w obrębie morza śródziemnego w większości spędzałam na wypożyczonych skuterach.
Od czasu wspomnianej wycieczki do Szwecji bez przerwy usilnie namawiałam rodziców na to, aby kupili mi jednoślad. Niestety bez rezultatu. Dopiero na początku studiów zdecydowałam się na zrobienie prawa jazdy na motocykl. Zdałam przy pierwszym podejściu. Miałam odłożone pieniądze na zakup motocykla. Okazało się, że 7 lat temu kobiety, które chciały jeździć jednośladami, miały wiele trudności do pokonania. Jako pierwszy motocykl wymarzyłam sobie Yamahę R6 o pojemności 600 cm3 – pewnie jak na pierwszy motocykl to nie był najlepszy wybór, ale wtedy nie miałam na ten temat zielonego pojęcia. Pamiętam jak zadzwoniłam pod numer z pierwszego ogłoszenia, które spełniało moje wymagania. W słuchawce usłyszałam mniej więcej coś takiego: ,,słucham, to dla Pani ten motocykl? Pani chyba z konia spadła! To maszynka do zabijania, a nie zabawka dla baby”. Byłam jednak twarda, nie zrezygnowałam, choć to nie był pierwszy raz, kiedy po prostu nie traktowano mnie poważnie w sytuacjach związanych ,,ze sportem dla twardzieli”.
Nauka jazdy w profesjonalnej szkole doskonalenia umiejętności na motocyklu, bardzo się przydaje. |
fot. z archiwum Mai Sujkowskiej
|
Kolejną przeszkodą okazały się ubrania, które były praktycznie w Polsce niedostępne, a jeżeli były, to nie było w czym wybierać, zarówno jeżeli chodzi o modele jak i rozmiary. Jak już pokonałam pierwsze trudności, to jeździłam, jeździłam i jeszcze raz jeździłam… na szczęście bez większych wypadków. Jeździłam na wakacje, na uczelnię, jeździła, aby po prostu pojeździć. W między czasie zmieniłam motocykl na Kawasaki ZX6-R 636 cm3 i znów jeździłam…
W 2008 r. trafiłam z polecenia znajomego do motocyklowej szkoły jazdy Promotor na doskonalenie jazdy. Wtedy myślałam, że pewnie jest niewiele rzeczy, jakie mogą mnie zaskoczyć w motocyklach. Nawet nie przypuszczałam jak bardzo się myliłam! Okazało się, że nie miałam nawet pojęcia, jak prawidłowo siedzieć na motocyklu, a co dopiero jechać. Zakochałam się w motocyklach po raz drugi!
Chcę w przyszłości wystartować w pucharze Honda Hornet. |
fot. z archiwum Mai Sujkowskiej
|
Zdecydowałam się na kolejną zmianę, tym razem ze ścigaczy przesiadłam się na hondę hornet. Jeżeli chodzi o jazdę po mieście, to motocykl ten nie ma dla mnie równych; czasami się śmieję, że to jest mój narzeczony. Jest lekki w prowadzeniu, zwinny i ma się na nim idealną pozycję. Dopiero jazdy doszkalające pozwoliły mi czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy. Czasami bywa też ciężko, gdy podczas dwugodzinnego treningu na betonowej nawierzchni przy 30 stopniach celcjusza w pełnym rynsztunku przy prędkości 30 km/h trzeba kręcić z kolanem przy ziemi na zmianę kółka w prawo i w lewo… i tak w nieskończoność. Trening jednak czyni mistrza i naprawdę warto. Teraz już wiem, że to przeważnie nie śliskie pasy na jezdni, mokra nawierzchnia, czy odrobina piasku powodują wypadki, tylko brak umiejętności i nieznajomość podstawowych tajników sztuki jazdy, choćby takich jak: prawidłowa pozycja, występujące podczas jazdy siły i zjawiska.
Coraz więcej kobiet porusza się na co dzień jednośladami. Od jakiegoś czasu mam nawet koleżanki motocyklistki, kiedyś mogłam liczyć jedynie na męskie towarzystwo. Każda kobieta, która chce zacząć jeździć na motocyklu, bądź która już jeździ i chce kontynuować tę pasję powinna pomyśleć o bezpieczeństwie i nauczyć się od zawodowców, jak opanować swój motocykl do perfekcji i tu wcale nie chodzi o prędkość, a o dynamikę i bezpieczeństwo jazdy, które w 100% przekładają się na frajdę.
Artykuł wyraża prywatną opinię naszej czytelniczki i nie należy go traktować jako oficjalne stanowisko redakcji.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
SUPER KOBIETA!
Anonymous - 5 marca 2021
Swietnie! Ale w tekscie brakuje najwazniejszej informacji: stan cywilny! panna? 😉
A powaznie.. wielu chcialoby miec taka kobiete u boku.
Pozdrawiam.
Anonymous - 5 marca 2021
Maju , jesteś niesamowita ! Przepiękny masz motocykl ! Gratuluję osiągnięć i Życzę mnóstwo frajdy i radości z tak wspaniałej pasji !
Anonymous - 5 marca 2021
Piękna kobieta i rewelacyjny wykładowca – jedne z najlepiej prowadzonych zajęc z potencjalnie strasznego przedmiotu. I ta sama pasja..mały jest ten świat. Chciałabym jeszcze zobaczyć Panią Maję – ale nie w roli przeciwnika na sali sądowej..
Anonymous - 5 marca 2021
SUPER KOBIETA!
Anonymous - 5 marca 2021
Swietnie! Ale w tekscie brakuje najwazniejszej informacji: stan cywilny! panna? 😉
A powaznie.. wielu chcialoby miec taka kobiete u boku.
Pozdrawiam.
Anonymous - 5 marca 2021
Maju , jesteś niesamowita ! Przepiękny masz motocykl ! Gratuluję osiągnięć i Życzę mnóstwo frajdy i radości z tak wspaniałej pasji !
Anonymous - 5 marca 2021
Piękna kobieta i rewelacyjny wykładowca – jedne z najlepiej prowadzonych zajęc z potencjalnie strasznego przedmiotu. I ta sama pasja..mały jest ten świat. Chciałabym jeszcze zobaczyć Panią Maję – ale nie w roli przeciwnika na sali sądowej..